روزنامه کائنات
4

جامعه

۱۴۰۱ دوشنبه ۱۱ مهر - شماره 4220

«کووید طولانی» همچنان یک عارضه ناشناخته است

 اگرچه فرضیه‌هایی در مورد عارضه «کووید طولانی» مطرح است اما این شکل از بیماری کووید ۱۹ هنوز ناشناخته است.
از زمان آغاز پاندمی کرونا تاکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار عارضه کووید طولانی شده‌اند با این وجود اطلاعات محدودی در مورد این بیماری وجود دارد. اگرچه متخصصان فرضیه‌های متعددی را برای چرایی بروز آن مطرح کرده‌اند.
برآورد شده است که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد آلوده به کروناویروس دچار علائم کووید طولانی بوده‌اند که بیشتر شامل نشانه‌هایی همچون احساس خستگی، تنگی نفس و مه مغزی پس از بهبودی است.
موسسه سنجش و ارزیابی سلامت در ایالات متحده تخمین زده است که نزدیک به ۱۴۵ میلیون نفر در جهان حداقل یکی از این علائم را در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ داشته‌اند. تنها در اروپا، ۱۷ میلیون نفر حداقل سه ماه پس از ابتلا به کووید-۱۹ علائمی از عارضه کووید طولانی را داشته‌اند.
“هانس کلوگه»، مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفته است که این میلیون‌ها نفر نمی‌توانند در سکوت به عارضه‌ای که از آن رنج میبرند، ادامه دهند و به همین دلیل ضرورت دارد تا جهان هر چه سریعتر به اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری دست پیدا کند.
متخصصان در تلاش هستند تا به جزئیات بیشتری در مورد عارضه کووید طولانی دست پیدا کنند اما طیف گسترده‌ای از علائم، این بررسی‌ها را با چالش مواجه کرده است.
طبق اعلام کالج دانشگاهی لندن، تاکنون بیش از ۲۰۰ نشانه مختلف از این عارضه شناسایی شده است.
هماهنگ کننده کووید طولانی در آژانس تحقیقات بیماری‌های عفونی نوظهور فرانسه گفت: علائمی که به طور خاص مربوط به این عارضه باشد، وجود ندارد اما این بیماری، ویژگی‌های منحصر بفردی دارد که در نوسان است.
به گفته متخصصان، این موضوع مشخص است افرادی که به نوع شدید بیماری مبتلا شده و به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کرده‌اند بیشتر احتمال دارد به عارضه کووید طولانی مبتلا شوند.
متخصصان در بررسی‌های خود چندین سرنخ را دنبال می‌کنند تا مشخص شود چه عاملی در بروز عارضه کووید طولانی موثر است. نتایج مطالعه‌ای که ماه سپتامبر در مجله بیماری‌های عفونی منتشر شد، نشان داد که پروتئین سنبله کرونا تا یک سال پس از ابتلا در بدن بیماران وجود دارد. به گفته متخصصان، این نشان می دهد که مخازن ویروسی ممکن است در بدن برخی افراد باقی بماند و باعث بروز التهاب و علائم کووید شود.
یک فرضیه مطرح دیگر این است که بافت آسیب دیده ناشی از کووید شدید، موجب اختلال طولانی در سیستم ایمنی می‌شود.
همچنین در فرضیه دیگر این موضوع مطرح است که عفونت اولیه موجب شکل گیری لخته‌های خونی میشود که ممکن است با علائم کووید طولانی مرتبط باشد.
به گزارش فرانس ۲۴، به رغم وجود این فرضیه‌ها متخصصان می‌گویند که برای تایید هیچ یک از آنها هنوز داده‌ها و اطلاعات کافی وجود ندارد.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه