روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۲ دوشنبه ۲۲ آبان - شماره 4483

اسرائیل با سرمایه سیاسی بایدن چه کرد؟

نفوذ جهانی آمریکا از بین رفت!


 اسرائیل در حال از بین بردن نفوذ جهانی ایالات متحده در یک زمان است/ سرمایه سیاسی بایدن در داخل امریکا رو به پایان است/ از 7 اکتبر به این سو یک تابلوی نئونی بزرگ در آسمان نصب شده است:رارو- دیوید هرست، از بنیانگذاران و سردبیر «میدل ایست آی» است. او مفسر مسائل منطقه‌ای است. او پیش‌تر در روزنامه «گاردین» فعالیت می‌کرد.
به گزارش میدل ایست آی، ما وارد دومین ماه جنگ غزه شده‌ایم و اسرائیل هیچ استراتژی خروج معتبری ندارد. هیچ لحظه «ماموریت انجام شده»‌ای وجود نخواهد داشت هیچ معادلی با سخنرانی «جورج دابلیو بوش» در مورد ناو یو اس اس آبراهام لینکلن که در تاریخ ۱ مه ۲۰۰۳ (۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۲)در عراق اعلام پیروزی کرد وجود نخواهد داشت. ایالات متحده هنوز هیچ راهی برای وادار کردن اسرائیل به توقف درگیری‌ها حتی برای چندین ساعت پیدا نکرده چه رسد به تعیین مدت زمانی که امکان تبدل گروگان و اسرا را فراهم کند. برای «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده، اسرائیل به مثابه یک قطار فرار است که پیش از عقب نشینی نظامی استراتژیک او از منطقه باعث از بین رفتن توافق ابراهیم و اقتدار امریکا در جنوب جهانی شده است. اگر بایدن مراقب نباشد قدرت ویرانگر این جنگ می‌تواند برنامه‌های او را برای ادامه دور دوم ریاست جمهوری اش را واژگون سازد. سرمایه سیاسی بایدن در داخل امریکا رو به پایان است.
اگر او حتی به استفاده از یکی از اهرم‌های متعددی که می‌تواند بمباران غزه را متوقف کند فکر کند از جمله قطع عرضه مجدد بمب‌های هوشمند جمهوری خواهان او را تحت فشار خواهند گذاشت.  دیپلمات‌ها و روسای اطلاعاتی آمریکا در سفر‌های منطقه‌ای خود در جریان دیدار با همتایان عرب و ترک شان با رفتار خوشایندی مواجه نمی‌شوند. در جلساتی که ساعت به طول می‌انجامد چهره به چهره به مقام‌های امریکایی گفته می‌شود که اسرائیل در حال انجام ماموریت انتقام جویانه نسل زدایی است و امریکا از این نسل زایی حمایت می‌کند و این حمایت باعث می‌شود وجهه آن کشور در جهان اسلام مخدوش شود. سیاست آمریکا دقیقا چیست؟
چرا می‌خواهید حماس را از غزه بیرون کنید؟ حماس در غزه بومی و محلی شده است. آیا ایالات متحده روز‌هایی را فراموش کرده که جنبش فتح در اولین مقاومت مسلحانه فلسطین روستانشینان را ربود و به هواپیماربایی مبادرت ورزید؟ چرا حماس را بین المللی نکنیم؟
«قابلیت شکست دادن اسرائیل وجود دارد»
مطمئنا حماس به گونه‌ای رفتار نمی‌کند که گویی تسلیم شده و با خطر انقراض قریب الوقوع مواجه است. برای «عباس کامل» رئیس دستگاه امنیتی مصر و به طور مشابه برای قطر حماس کماکان گزینه اصلی توقف این درگیری می‌باشد. علیرغم ویرانی‌هایی که اسرائیل در غزه به بار آورد حماس نشان داد که می‌تواند بیش از یک ماه در برابر نیروی بسیار قدرتمنتر مقاومت کند. این امر از دید نسل‌های آینده مبارزان فلسطینی پنهان نخواهد ماند. حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) و تمام درگیری‌های رخ داده از آن زمان به این سو یک تابلوی نئونی بزرگ را در آسمان نصب کرده است: «قابلیت شکست دادن اسرائیل وجود دارد». اگر تنها پیامی که اسرائیل از جنگ دریافت می‌کند این باشد که این درگیری را نمی‌توان با زور اسلحه پایان داد علیرغم رنج غیر قابل تحملی که غیر نظامیان در این جنگ متحمل شدند پیشرفت حاصل شده است. نکته مهم‌تر آن که این جنگ تغییر قابل توجهی را در جامعه بین المللی ایجاد خواهد کرد و امریکا و کشور‌های اروپایی دوباره زمین بازی خود را به سایر نقاط جهان واگذار می‌کنند. حوزه نفوذ آنان در حال کوچک شدن است نوعی آتروفی که با غرور خودش سرعت می‌گیرد. هنگامی که غرب در معرض آزمایش قرار گرفت اثبات کرد که قادر به اصلاح سیاست حمایت کورکورانه و بدون فکر خود از اسرائیل نیست سیاستی که مدت هاست تاریخ فروش خود را پشت سر گذاشته و تاریخ انقضای آن فرارسیده است.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه