روزنامه کائنات
7

شهرستان

۱۴۰۱ دوشنبه ۳۰ خرداد - شماره 4152

امام جمعه تبریز:

بدون آب نمی توان به ثبات اقتصادی و سیاسی رسید

آذربایجان شرقی – لیلا پاشایی: نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: هیچ کشوری بدون اطمینان از داشتن آب نمی تواند به ثبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برسد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز اظهار کرد: آب یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین عناصر زیست بوده و برخورداری از آب سالم برای نیازهای انسانی از عوامل اساسی و به منزله عامل تمدن‌ساز شناخته می‌شود.
وی افزود: گنجاندن مباحث مصرف بهینه در منابع آموزشی، آموزش و ایجاد آگاهی عمومی و اجتماعی، آموزش اصول مصرف بهینه، توجه به مبانی دینی و رسانه‌های جمعی در تغییر الگوی مصرف بسیار تاثیرگذار است.
وی همچنین با بیان اهمیت وجود استقلال و اتخاذ دیپلماسی غذایی گفت: در دنیا اولین فرمانده مربوط به فرماندهی نظامیان و دومین فرماندهی، کنترل غذایی است.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم اضافه کرد: در مسئله کشاورزی نقش آمار و اطلاعات خیلی مهم است و موضوع اطلاعات و داده ها یکی از ضعف‌های ما در حوزه کشاورزی است، بر این اساس خودکفایی غذایی و کاهش وابستگی بسیار راهبردی است.
کمبود سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به کمبود سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی در کشور افزود: ۷۰۰ میلیارد دلار در طول سال‌های گذشته در صنعت در کشور ارز هزینه شده است اما بیشترین سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی تنها چهار درصد بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم همچنین با اشاره به روز بیابان زدایی، گفت: ایران کشوری با ۱۶۴ میلیون هکتار مساحت است که محدوده بیابان ۳۲میلیون هکتار از مساحت کل آن محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش ها، هر سال حدود ۱۰۰ هزار هکتار به بیابان‌های کشور افزوده می‌شود که در این ارتباط می‌توان با ایجاد گلخانه و تغییر الگوی مصرف آب، جلوی بیابان‌زایی را گرفت.
حجت الاسلام آل‌هاشم خاطرنشان کرد: اگر با این روند نسبت به تغییر کاربری اراضی کشاورزی پیش برویم در سال‌های آینده زمینی برای کشاورزی نخواهیم داشت.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه