روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۲ دوشنبه ۲۵ ارديبهشت - شماره 4360

تسریع در اجرای موافقتنامه‌های سرمایه‌گذاری ایران و عمان

سفر قریب الوقوع پادشاه عمان به کشورمان

 وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با همتای عمانی خود در حاشیه اجلاس جده، خواستار تشکیل کمیته‌های مشترکی برای تسریع در عملیاتی کردن موافقتنامه‌های سرمایه گذاری و گمرکی دو کشور شد.
وزیرامور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر مالیه عمان در حاشیه اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی در جده دیدار و گفت‌گو کردند.
سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عمان، روابط ایران و عمان را حائز اهمیت تلقی و آمادگی کشورمان را برای استقبال از پادشاه عمان اعلام کرد.
وی مناسبات ایران و عمان را فراتر از مناسبات رسمی تلقی و آن را برادرانه خواند.
وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر صنعت عمان به تهران، ملاقات با وی را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال دیدار حاضرین در حاشیه اجلاس بانک توسعه اسلامی را فرصتی برای دو کشور به منظور شروع نهایی سازی موافقتنامه های مشترک سرمایه گذاری و گمرکی دانست.
خاندوزی اعلام کرد: ایران آمادگی لازم را برای نهایی کردند موافقتنامه‌های بین دو کشور که امور اولیه آن انجام شده دارد. سفر آتی پادشاه عمان به ایران نیز فرصت مناسبی برای امضاء این موافقتنامه‌ها است.
سلطان الحسبی، وزیر مالیه عمان نیز در این دیدار، روابط دو کشور را مداوم، مستمر و موجب توازن در منطقه تلقی کرد. وی سفرهای سرمایه گذاران و تجار ایرانی به عمان را مرهون چشم انداز روشن ایجاد شده بعد از سفر رئیس جمهور کشورمان به عمان دانست.
وی همچنین با بیان اینکه اهداف دیدار های مشترک اخیر وزرای حمل و نقل، بازرگانی و تجارت دو کشور محقق شده، اعلام کرد که سفر پادشاه عمان به کشورمان قریب الوقوع است و در این سفر وزرای سرمایه گذاری و انرژی عمان ایشان را همراهی خواهند کرد.
وزیر مالیه عمان نیز همچون همتای ایرانی خود خواستار تسریع در نهایی کردن و امضای توافقات مشترک سرمایه گذاری و گمرکی دو کشور شد. وی با اشاره به سوابق همکاری خود در سمت ریاست بانک مرکزی عمان با همتای ایران خود خواستار عملیاتی کردن توافقات موجود با کشورمان شد.
الحسبی با اشاره به زمینه های همکاری های مشترک نظیر حوزه های نفت و گاز تاکید کرد: لازم است دو کشور به تبادل تجربیات در زمینه سرمایه گذاری بپردازند.
وی با تاکید بر توسعه و تقویت تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور، گفت: لازم است تجار دو کشور برای مبادله کالاهای تولیدی ایران و عمان تشویق شوند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در ادامه این دیدار با اشاره به رویکرد عملگرای رئیس جمهور کشورمان از همتای عمانی خود درخواست کرد که به منظور تسریع در عملیاتی کردن موافقتنامه های سرمایه گذاری و گمرکی دو کشور، کمیته های مشترک چابک و متمرکزی تشکیل شود.
در همین دیدار، علی فکری رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از سوی وزیر اقتصاد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برای نهایی سازی موافقتنامه سرمایه گذاری به طرف عمانی معرفی شد.

ترکیه اولین قربانی؛
جنجال هوش مصنوعی در انتخابات!
  پیشرفت هوش مصنوعی غیرقابل کنترل است و حالا این فناوری قرار است تأثیر خود را در انتخابات سیاسی کشور‌ها به رخ بکشد. با این حال کارشناسان هوش مصنوعی می‌گویند محتوای گمراه‌کننده تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند رأی‌دهندگان را تحت‌تأثیر قرار دهد.
به گزارش یورونیوز، شاید انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه نخستین جایی باشد که این چالش خودش را نشان می‌دهد. کاربران ترک اینترنت وقتی متوجه شدند که کمال کلیچداراوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در انتخابات روز یکشنبه، در ویدئویی که ۲ هفته پیش در فضای مجازی منتشر شد، به‌صورت کامل انگلیسی صحبت می‌کند، شگفت‌زده شدند. اما ۲ روز بعد، وب سایت مستقل ترکیه‌ای به نام Teyit فاش کرد که این ویدئو ساختگی بوده است.
همچنین رقیب اردوغان اعلام کرده که ویدئوی پخش شده از محرم اینجه، نامزد دیگر انتخابات که مجبور به کناره‌گیری شد به‌وسیله هوش‌مصنوعی و فناوری دیپ‌فیک ساخته شده است. ایالات متحده آمریکا نیز که خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ ریاست‌جمهوری آماده می‌کند با این چالش روبه‌رو است.
حزب جمهوری‌خواهان از ویدئوی تولید شده توسط هوش مصنوعی برای انتقاد از جو بایدن استفاده کرده که نشان‌دهنده تأثیر این فناوری پیشرفته در سیاست است. پیشرفت‌های فناوری دیجیتال ابزار‌های جدید و سریع‌تری را برای پیام‌رسانی سیاسی فراهم می‌کند و می‌تواند تأثیر عمیقی بر نحوه نگاه رأی‌دهندگان، سیاستمداران و خبرنگاران به نامزد‌ها و مبارزات انتخاباتی داشته باشد. ما دیگر در مورد فتوشاپ عکس‌ها یا قرار دادن سر کسی روی بدن فرد دیگری صحبت نمی‌کنیم، بلکه در حال حرکت به سمت دورانی هستیم که ویدئو‌ها و تصاویری واقعی با هوش مصنوعی ساخته و منتشر می‌شود و توانایی مخاطب عام نیز برای تشخیص اصل یا جعلی بودن آن‌ها محدود است.
سیاستمداران می‌توانند از هوش مصنوعی مولد برای پاسخ فوری به تحولات استفاده کنند. این فناوری راه ارزانی برای ایجاد پاسخ‌های فوری بدون اتکا به مشاوران پردرآمد یا فیلمبرداران خبره است. این فناوری هدف‌گذاری بسیار دقیقی برای مخاطبان ایجاد می‌کند که در کمپین‌های سیاسی بسیار مهم است.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه