روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ شنبه ۲۰ اسفند - شماره 4328

جزئیات منابع ارزی آزاد شده ایران در عراق

واکنش فوری قیمت دلار به توافق ایران و عربستان


  نرخ ارز که در هفته گذشته روند کاهشی به خود گرفت و تا حدود ۴۸ هزار تومان هم کاهش پیدا کرد دیروز و در پی انتشار خبر توافق بین ایران و عربستان به روند کاهشی خود ادامه داد و هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی به ۴۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.
قیمت انواع ارز از ابتدای هفته‌ای که گذشت روند کاهشی به خود گرفته به گونه‌ای که قیمت هر دلار آمریکا در این بازه زمانی از حدود ۶۰ هزار تومان به کمتر از ۴۹ هزار تومان در روزهای گذشته در بازار غیر رسمی رسید.
البته در روزهای گذشته قیمت دلار افزایش نسبی و جزئی پیدا کرد اما ا دیروز و با انتشار خبر توافق بین ایران و عربستان و ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، بازار ارز نیز پاسخ مثبت به این اتفاق نشان داد.
با توجه به اخبار منتشر شده در هفته گذشته درباره توافق‌های صورت گرفته بین ایران و عراق، ایران و عربستان و ... همچنین با توجه به ادامه داشتن روند آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران پیش بینی می‌شود که بازار ارز در روزهای آتی نیز روند کاهشی به خود بگیرد. بر اساس اطلاعات به دست آمده، ایران بیش از چهار میلیارد دلار منابع مسدود شده ارزی در عراق دارد که تا هفته گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون دلار آن در مراحل مختلف طی دو ماه گذشته آزاد شده است.
همچنین سید حمید حسینی - عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق - در این باره اظهار کرد که بر اساس توافقات صورت گرفته بین ایران و عراق، آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در این کشور در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده عراق ۵۰۰ میلیون دلار دیگر از پول‌های بلوکه شده ایران نزد بانک‌های خود را بازگرداند. البته این عضو اتاق بازرگانی مدعی شده که «بانک مرکزی میزان بدهی عراق به ایران را بیش از ۱۰ میلیارد دلار عنوان کرده است”.
با این حساب و در صورت آزاد شدن ۵۰۰ میلیون دلار دیگر از منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق، مجموع این منابع آزاد شده به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد که با توجه به توافق صورت گرفته بین ایران و عراق و توافق اخیر انجام شده بین ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، پیش بینی می‌شود که منابع ارزی بیشتری از کشورهای مختلف به ایران بازگردانده شود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه