روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ چهارشنبه ۶ مهر - شماره 4217

استفاده روسیه از سلاح اتمی زمینه‌سازی جنگ جهانی جدید خواهد شد؟

روزهایی که جهان می لرزد!

کائنات -«وقتی یکپارچگی قلمروی کشور ما تهدید شود، ما از تمامی این ابزار برای حفاظت از مردم و کشور روسیه استفاده می‌کنیم. من بلوف نمی‌زنم.» این جملات که از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در چهارشنبه (۳۰ شهریور) ایراد شده، در چند روز گذشته موضوع احتمال استفاده مسکو از تسلیحات هسته‌ای در جنگ اوکراین را به بحثی جدی در میان رسانه‌ها و ناظران سیاسی تبدیل کرده است.
احتمال استفاده روسیه از بمب اتم و تبعات ناشی از آن در مقام یک مساله مهم، امروزه در کانون توجه ناظران سیاسی قرار دارد. حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل روسیه و استاد دانشگاه در همین زمینه و در ارتباط با احتمال استفاده پوتین از زرادخانه راهبردی هسته‌ای می‌گوید: «در دکترین نظامی روسیه سال‌ها این مساله مطرح بود که اگر تمامیت ارضی این کشور مورد تهدید قرار بگیرد، یکی از سناریو‌ها می‌تواند بهره‌گیری از سلاح هسته‌ای باشد. اما اکنون تمامیت ارضی روسیه در خطر قرار نگرفته است. آن‌چه در جریان جنگ اوکراین در جریان است، در خارج از مرز‌های روسیه قرار دارد لذا تهدیدی برای امنیت مسکو محسوب نمی‌شود.»
وی افزود: «هر گونه استفاده از تسلیحات اتمی توسط روسیه نمی‌تواند محدود و با تبعات کنترل شده باشد. علاوه بر آثار مخرب محیط زیستی استفاده از سلاح هسته‌ای، باید توجه داشت که فاصله زمینی میان مسکو با کی‌یف، پایتخت اوکراین حدود ۸۰۰ کیلومتر است. حتی اگر کی‌یف نیز مورد حمله اتمی قرار بگیرد، تشعشات آن می‌تواند برای خود سرزمین‌های روسیه نیز خطرناک خواهد بود؛ بنابراین اکنون مساله این است که ولادیمیر پوتین با چه محاسبه‌ای موضوع استفاده از تسلیحات اتمی را به میان کشیده و این‌که چرا رسانه‌های نیز به آن دامن می‌زنند، اهمیت زیادی دارد.»
این کارشناس مسائل روسیه و قفقاز در ادامه پیرامون سخن به میان آمدن از بمب‌های تاکتیکی روسیه با حجم تخریب کنترل شده تاکید کرد: «اساسا باید توجه داشت که اکثریت قاطع بمب‌های هسته‌ایی که آمریکا و روسیه در اختیار دارند، قدرت تخریب بسیار بیشتری از بمب‌های مورد استفاده آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی دارند. اما این‌که از ساخت بمب‌های اتمی تاکتیکی سخن به میان می‌آید، مورد تایید قرار نگرفته است. حتی با فرض این که فرضیات موجود در این زمینه نیز درست باشد، آثار مخرب بمب اتم، بسیار فراتر از آن است که جامعه جهانی در زمانه حاضر آن را بپذیرد. برای نمونه با گذشت بیش از ۷ دهه از حمله اتمی آمریکا هیروشیما و ناکازاکی می‌گذرد، ولی هنوز تبعات ناشی از تشعشات آن در این شهر‌ها ادامه دارد.»
حسن بهشتی‌پور، در بخش دیگری از گفته‌های خود در ارزیابی واکنش کشور‌های غربی به هر گونه استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای تصریح کرد: «اساسا غربی‌ها در حالت استفاده مسکو از سلاح اتمی، به صرف محکومیت، صدور قطعنامه و افزایش تحریم‌ها اکتفا نخواهند کرد. چنین وضعیتی می‌تواند شروع یک درگیری هسته‌ای باشد. اگر روس‌ها چنین اقدامی انجام دهند، احتمالا جنگ جهانی سوم اتفاق خواهد افتاد.»
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از اظهاراتش در ارتباط با این‌که تا چه اندازه به نظر می‌سد تهدیدات پوتین واقعی باشد و آیا در داخل روسیه احتمالا فرماندهان ارشد نظامی با او مخالفت خواهند کرد یا خیر، تاکید کرد: «در نظام سیاسی روسیه این احتمال که نظامیان بخواهند علیه رئیس‌جمهور کودتا کنند، تا کنون معطوف به سابقه نبوده و یا اگر در مقاطعی ژنرال‌های نظامی اقدامی انجام داده، به نتیجه نیانجامیده است.»
وی در ادامه تاکید کرد: «تحت هر شرایطی امکان کودتای نظامیان وجود دارد، اما باید توجه داشت که جنگ اوکراین به موضوعی حیثیتی برای اکثریت قاطع فرماندهان نظامی و مقام‌های ارشد سیاسی روسیه تبدیل شده است. حتی نظرسنجی‌ها از حمایت قاطع افکار عمومی شهروندان روسیه از جنگ اوکراین حکایت دارند. اگر چه پوتین برای جنگ اوکراین بسیج عمومی هم اعلام کرده، اما با مورد لحاظ قرار دادن تمامی زوایای ماجرا، بسیار بعید به نظر می‌رسد که پوتین تا زمانی که جنگ در میدان اوکراین باشد، به استفاده از سلاح اتمی اقدام کنند. او به خوبی می‌داند که علاوه بر تبعات احتمالی جبران‌ناپذیر، نامی منفی از او در تاریخ بر جای خواهد ماند که این خود موضوعی است که هیچ سیاست‌مداری آن را نمی‌خواهد.»

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه