روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ چهارشنبه ۶ مهر - شماره 4217

چهار میلیون و ۵۰۰ هزار زائر حضرت رضا (ع)

بارگاه نورانی رضوی و غم غروب هشتمین خورشید

 میلیون‌ها زائر و مجاور دلسوخته حضرت رضا (ع) دیروز همزمان با سالروز شهادت عالم آل محمد (ص)، خود را به هر طریقی به آستان مقدسش رسانیدند تا با حضور در صحن و سرای خورشید مهربانی‌ها، به پیشگاهش ادای احترام کرده و دل‌هایشان را با نور معنویتش جلا دهند.
هرچند این شهر همه ایام سال شلوغ است، اما دیروز که آسمان و زمین در غم از دست دادن هشتمین خورشید ولایت سوگوار است، مشهد الرضا (ع) مامن دل های عاشقی است که کبوتر دل را سوی حرم پرواز داده اند. زائرانی که در بدو تشرف، با خود عهد بسته‌اند که نائب‌الزیاره همه کسانی باشند که به دلیلی از غافله عاشقی جامانده و بدانان التماس دعا و زیارت گفته اند.
همان شوق آشنایی است که در اربعین، میلیون ها عاشق دلداده را به کربلای حسین (ع) کشانده بود، در مشهدالرضا گُل داده است و آرزوی دیدن گنبد و گلدسته بارگاه امام رئوف دلهای آنها را به این دیار معطوف کرده است تا حرم سیاهپوش رضوی را طواف کرده و با دیدن گنبد طلایی اش، بغض های سنگین فروخفته خود را، که گلویشان را می فشارد، چون جویباری از اشک بر پهنای صورت روان کنند.
در آخرین روز از ماه صفر، ذکر یا رضاجان، زمزمه لب های اِنس و مَلَک است. روزی که در مضجع نورانی رضوی، حضرت جواد الائمه (ع) سوگوار ماتم پدر و میزبان زائران شکسته دلی است که با رشته محبت و رافت رضوی دلهای افسرده شان را با پنجره فولاد گره می زنند.
دیروز نه فقط حرم مطهر رضوی، که همه کوچه‌ها و خیابان‌ها و گذرگاههای منتهی به حرم، میزبان عزاداران است و در کنار موکب‌های خدمت‌رسانی آستان قدس رضوی، موکب‌های مردمی بسیاری برپا شده است و دسته‌های عزاداری با نوای «یا رضاجان»، سینه‌زنان و زنجیرزنان به سمت حرم در حرکت‌اند.
در این میان صحن غدیر حرم مطهر که برای برپایی آیین عزاداری زائران عرب زبان تعیین شده است، میزبان زائرانی است که از کشورهای لبنان، عراق و سوریه حضور یافته اند.
اینجا همه راضی باز می گردند
یکی از زائران که از شهر شیراز به مشهد مقدس مشرف شده، گفت: زیر سایه رضا بودن یعنی رضایت، اینجا همه حاجت می گیرند و دلهایشان به نور رضوی منور و مزین می شود.
جلیل معصومیان تصریح کرد: حضور در حرم مطهر رضوی آرزوی دیرینه ای بود که به لطف خدا، امسال در این ایام نصیبم شد.  
در کنار زائران، خادمان حرم مطهر نیز تمام قد به احترام عزاداران ایستاده‌اند. از خادمان کشیک، دربانان و متصدیان بخش ویلچر، که در ورودی حرم به پیشواز می‌‎آیند تا خادمان بخش فرش که گستره صحن‌ها را آماده پذیرایی از خیل زائران کرده‌اند.
خادمی زائران افتخار بزرگی ست
یکی از خادمان حرم رضوی در ورودی باب الجواد گفت: تمام سال توفیق خدمت رسانی به زائران را دارم اما خدمت رسانی در این ایام شور و حال دیگری دارد.
نعمت بابایی اظهار داشت: خدمت رسانی به زائرانی که از راه دور برای حضور در آیین های ویژه سالروز شهادت امام رضا (ع) به مشهدالرضا آمده اند، افتخاری است که زبان از بیان آن قاصر است.  
در سویی دیگر نیز خادمان سلامت، تمام توان خود را پای کار آورده‌اند که بهترین شرایط را برای زیارت فراهم کنند و تلاش دارند تا دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شود.
در صحن بزرگ پیامبر اعظم(ص)، مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)، روضه شهادت امام هشتم را می‌خوانند و شاعران آیینی هم در رثای آن امام رئوف، شعرخوانی می‌کنند.
بنا بر اعلام حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد، معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی، از ابتدای دهه پایانی ماه صفر تا امروز در مجموع چهار میلیون و ۵۰۰ هزار زائر وارد کلانشهر مشهد شده‌اند

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه