روزنامه کائنات
4

جامعه

۱۴۰۱ دوشنبه ۴ مهر - شماره 4216

کائنات گزارش می‌دهد؛

وضعیت نگران کننده کاهش سن بلوغ در جامعه!

 براساس اعلام وزارت آموزش و وپرورش کف سن بلوغ در جامعه یک تا سه سال کاهش یافته و این مساله ناشی از نوع تغذیه و توسعه و گسترش رسانه‌های ارتباط جمعی است، بر این اساس، فرزندان زودتر از گذشته میل به برخی آسیب‌ها داشته و این مساله در حوزه موادمخدر نیز صادق است.
به گزارش روزنامه کائنات، حدود ۴۰، ۵۰ سال پیش آغاز دوره نوجوانی پسران از سنین ۱۵ و ۱۶ سالگی و دختران بین ۱۴ تا ۱۶ سالگی بود، اما به ۱۰ تا ۱۱ و بعضا ۱۲ سالگی رسیده است و گروه سنی ۱۰ الی ۱۱ سال تا پایان ۱۸ سال در گروه سنی نوجوانان قرار می‌گیرند.
جمعیت نوجوانان به طور قابل توجهی نسبت به چند دهه گذشته زیاد شده و گروه سنی نوجوانی در دنیا فوق العاده بالا رفته است.مهم‌ترین شاخص آغاز دوره نوجوانی نیز تجربه بلوغ جنسی است و در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد دانش آموزان کلاسهای چهارم، پنجم و ششم ابتدایی دیگر کودک دبستانی نیستند بلکه نوجوان دبستانی‎اند و نیاز به آرامش بیشتری دارند.
بلوغ یک فرصت است و تهدید نیست، اگر ما این فرصت را از بچه‌ها دریغ کنیم تهدیدزا خواهد بود. این نوجوانان نیاز به احساس امنیت، ترغیب، تشویق، آرامش و محبوب خانواده واقع شدن، دارند و والدین باید با نگاه مثبت به آنها امید دهند. در مدرسه باید به آنها امید و آرامش داده شود و والدین ریشه‌های کلافگی فکری و کوفتگی ذهنی آنها را خاموش کنند. والدین باید احساس امنیت نوجوانان را بالا ببرند و نگاه آنها را نسبت به آینده مثبت کنند، چراکه این نوجوانان خیلی در تعارض قرار دارند.
یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش در این خصوص گفت: باتوجه به تأکیدهای مقام معظم رهبری مبنی بر پیوست فرهنگی در اجرای همه طرح‌ها و برنامه‌ها، در وزارت آموزش و پرورش پیوست فرهنگی، زمینه تمامی فعالیت‌های آموزشی بوده و طرحی جز با این پیوست اجرا نمی‌شود.  
وی تصریح کرد: در سراسر دنیا نیز اقتصاد مبتنی بر نهادهای زیرین تعریف شده و پیوست فرهنگی برای اجرای همه طرح‌ها و برنامه‌ها ضروری است. برای نمونه، در بحران کرونا جامعه متمرکز بر فضای مجازی شد؛ اما به‌دلیل نبود یک پیوست فرهنگی مرحله‌بندی و زمان‌بندی در این حوزه وجود نداشت. مقوله موادمخدر نیز نیازمند پیوست فرهنگی است.  
نوری ادامه داد: در این زمینه تصویرسازی منفی برای نسل جدید به روش نوین ایجاد نشده است. به عنوان مثال، در گذشتهٔ سیگار در مراسم ختم با نیت شادی روح مرحوم توزیع شده و برخی از این تصاویر در اذهان عمومی همچنان نقش بسته است.
وی افزود: کف بلوغ در جامعه یک تا سه سال کاهش یافته و این مساله ناشی از نوع تغذیه و توسعه و گسترش رسانه‌های ارتباط جمعی است. بر این اساس، فرزندان زودتر از گذشته میل به برخی آسیب‌ها داشته و این مساله در حوزه موادمخدر نیز صادق است.
وی تأکید کرد: ٧درصد جامعه ورزش می‌کند و ٧٠ درصد مبتلایان به موادمخدر متأهلین و فرزندان تعیین‌کننده رفتار مصرفی خانواده هستند. والدین با فرزندان احساسی برخورد کرده و با فیلترشکن تمامی مباحث برای کودک و نوجوان در دسترس است.
 نوری با اشاره به اینکه ١۶ میلیون دانش‌آموز واجب‌التعلیم هستند ، ادامه داد: ٨ میلیون دانش‌آموز نیز پیش از دبستان بوده و این جمعیت در بعد خانوار یک قشر عظیم را نمایش می‌دهد. ١٠۵ هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و ده هزار دانشجو نیز در دانشگاه شهید رجایی فعال بوده و از ۹۰۸ هزار بازمانده از تحصیل، ۱۶۴ هزار نفر با طرح یاری‌گران زندگی به تحصیل بازگشت و در سال جاری ۴۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان برای خدمت به ۳۰ هزار مدرسه اعزام می‌شوند. بازگشت به تحصیل نیز یک مولفه اثرگذار در حوزه پیشگیری است.
 وی همچنین با اشاره به کسب ٢٠ مدال طلا در سال جاری و ضرورت ایجاد سکوی استعدادیابی ، تأکید کرد: این علم‌آموزان و نخبگان کشور مورد هدف مافیای موادمخدر بوده و کودکان امن‌ترین مولفه انتقال و جابه‌جایی مواد به‌شمار می‌روند.
نوری تصریح کرد: موادمخدر نسل آینده را از بین می‌برد و قاچاقچیان مواد نیز (که عمدتا خود مصرف‌کننده نیستند) جامعه ایران، نسل‌ جوان و آتی را هدف قرار می‌دهند که با اقدامات ارزشمند ستاد مبارزه با موادمخدر این مسائل نیز ساماندهی خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه