روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ سه شنبه ۲۹ شهريور - شماره 4214

طالبان با استقبال از تبادل زندانی: عصر جدید روابط با آمریکا آغاز شد

روسیه: واشنگتن کم‌کاری می‌کند

  طالبان روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر از تبادل موفق زندانی با ایالات متحده خبر داد ولی روسیه آمریکا را به کم‌کاری در مبادله زندانیان دو کشور متهم کرد.
یک زندانی ارشد طالبان که سال‌ها در زندان گوانتانامو نگهداری می‌شد، روز دوشنبه در ازای آزادی یک زندانی آمریکایی به طالبان در کابل تحویل داده شد.
بشیر نورزی، قاچاقچی مواد مخدر و عضو طالبان، پس از آزادی به خبرنگاران در کابل گفت که ۱۷ سال و شش ماه را در بازداشتگاه ایالات متحده در گوانتانامو گذرانده و آخرین زندانی طالبان در آنجا بوده است.
امیرخان متقی، وزیر خارجه امارات اسلامی طالبان نیز که در کنفرانس خبری روز دوشنبه در کنار آقای نورزی حضور داشت با استقبال از تبادل زندانی، گفت که این آغاز یک «عصر جدید» در روابط ایالات متحده و طالبان است و می‌تواند دریچه جدیدی را برای گفت‌وگو بین هر دو کشور باز کند.
به گفته آقای متقی، آمریکایی آزاد شده مارک فریکس، کهنه سرباز نیروی دریایی و پیمانکار غیرنظامی بود که در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ در افغانستان ربوده شد. البته واشنگتن فعلا آزادی آقای فریکس را تایید نکرده است.
وزارت امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که آماده گفتگو در مورد تبادل زندانیان برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در روسیه است اما سفارت آمریکا در مسکو «وظایف رسمی خود را برای انجام گفتگو در این زمینه انجام نمی‌دهد.»
روسیه پیش‌تر پیشنهاد داده بود که راه برای مبادله زندانی باز است که می‌تواند شامل تبادل پل ویلان، کهنه سرباز تفنگداران دریایی ایالات متحده و بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال با ویکتور بوت، دلال روسی سلاح که در ایالات متحده زندانی است، باشد.
خانم گرینر به دلیل نگهداری و قاچاق حشیش به ۹ سال زندان محکوم شده است، در حالی که آقای ویلان به اتهام جاسوسی در حال گذراندن ۱۶ سال حبس در روسیه است. ادعای وزارت خارجه روسیه در شرایطی مطرح شد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در دیدار با خانواده ویلان و گرینر در کاخ سفید بر تعهد دولت برای آزاد آنها تاکید کرده بود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه