روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ يکشنبه ۲۷ شهريور - شماره 4212

جواد منصوری:

ایجاد پول واحد شانگهای اثرگذاری تحریم‌ها را کمتر می‌کند

  سفیر پیشین ایران در پکن گفت: در صورت پذیرش پیشنهاد ایران برای ایجاد پول واحد میان اعضای سازمان همکاری شانگهای، اثرگذاری تحریم‌های بانکی و سوییفت کمتر خواهد شد.
«جواد منصوری» درباره عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای گفت: پیمان شانگهای به دلیل شرایط ژئوپلتیک، جمعیت و اقتصادی اعضای تشکیل دهنده آن از سازمان‌های بسیار تاثیرگذار منطقه‌ای و بین‌المللی است و وجود چین و روسیه به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اهمیت این پیمان می‌افزاید.
سفیر پیشین ایران در چین افزود: از آنجایی که اعضای شانگهای غالبا کشورهای در حال رشد سریع هستند تاثیرگذاری آنها میان کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی و حتی در بخش‌هایی از اروپا چشمگیر خواهد بود.
وی ادامه داد: عضویت رسمی ایران به دلیل نفوذ، قدرت اقتصادی و بازارهای کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای فرصت بسیار مهم و حائز اهمیتی در اختیار کشورمان قرار می‌دهد.
همکاری اعضای شانگهای در خنثی‌سازی تحریم‌ها با ایران
کارشناس مسائل چین خاطرنشان کرد: روابط خوبی با اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای وجود دارد بطوریکه در یک تا ۲ سال گذشته این کشورها در خنثی‌سازی تحریم‌ها با ایران همکاری می‌کردند. غربی‌ها بارها اعتراض خود را نسبت به این موضوع عنوان کرده‌اند.
موفقیت سیاست خارجی ایران با عضویت در پیمان شانگهای
منصوری، رسمی شدن عضویت کشورمان در نشست روز گذشته سران عضو سازمان همکاری شانگهای در سمرقند را بیانگر موفقیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه چند کشور عضو از همسایگان ایران هستند این موضوع می‌تواند در توسعه روابط و تعاملات منطقه‌ای گشایش‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.
پول مشترک شانگهای در خنثی‌سازی تحریم‌ها موثر است
این دیپلمات پیشین، درباره فرصتهای اقتصادی عضویت ایران در پیمان شانگهای یادآور شد: حجم تجارت ایران و کشورهای عضو شانگهای در یکسال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و پیشنهاد واحد پولی مشترک میان اعضا در حال بررسی است که با نهایی شدن آن، اثرگذاری سوئیفت و تحریم‌های بانکی کمتر خواهد شد.
افزایش حجم مبادلات اقتصادی ایران با اعضای شانگهای
منصوری خاطرنشان کرد: نخستین سال همکاری ایران با اعضای شانگهای در زمینه گسترش مبادلات گذشت، ضمن اینکه به‌تازگی اقدامات دیگری نیز آغاز شده است. به نظر می‌رسد در سال دوم، حجم مبادلات به ۴۰ تا ۴۵ درصد افزایش یابد.
کارشناس مسائل چین ادامه داد: در یکسال گذشته شاهد افزایش رفت و آمدهای سیاسی و منطقه‌ای هم بوده‌ایم و در مجموع عضویت رسمی ایران در پیمان شانگهای به لحاظ منطقه‌ای و بین‌المللی به سود کشور خواهد بود.
منصوری با اشاره به رویکرد یکجانبه گرایانه آمریکا مقابل بیشتر اعضای پیمان شانگهای، گفت: تعاملات سیاسی و تبادلات اقتصادی بر امنیتی تاثیر مستقیم دارد و منافع مشترک اعضا در تداوم همکاری‌ها موثر خواهد بود. از آنجایی که بیشتر اعضای شانگهای دشمن مشترک دارند همکاری‌ در موضوعات امنیتی و دفاعی دور از دسترس نیست.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه