روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ سه شنبه ۷ تير - شماره 4158

آیا ایده های خوب وزارت صمت عملی می شوند؟

هوشمندسازی تعرفه واردات خودرو

 دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: تعرفه هوشمند واردات خودرو، ضمن تامین درآمدهای مدنظر دولت بوده و به تنظیم بازار و کاهش فاصله طبقاتی کمک می‌کند.
در همین زمینه، «مهدی دادفر» دبیر انجمن واردکنندگان خودرو امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: تعرفه، یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها و عوامل در تنظیم‌گری واردات خودرو، تنظیم درآمدهای دولت و تصمیم‌گیری در مساله تولید است.
وی بیان داشت: در سال‌های گذشته شاهد بودیم معیاری همچون حجم موتور به‌عنوان شاخص لوکس بودن خودروها ارزیابی می‌شد، در حالی که مرتبط دانستن درجه لوکس بودن با قیمت خودرو منطقی به نظر می‌رسد.
این مقام صنفی افزود: اگر بتوان تعرفه واردات خودرو را هوشمند کرد، به طور مثال اگر خودرو گران‌قیمت است با تعرفه بالا و اخذ مالیات بالاتر وارد شود، هم منابع درآمدی مدنظر دولت تامین می‌شود، هم دولت می‌تواند این درآمدها را در جاهای مدنظر خود صرف کند و هم می‌تواند به کاهش فاصله طبقاتی کمک کند.
وی بیان داشت: امروز با وجود حمایت دولت و مجلس از واردات خودرو برای تنظیم بازار و کاهش التهابات، اما با مخالفان سرسختی نیز در کشور مواجهه‌ایم که به خودکفایی در این صنعت معتقدند، هرچند تجربه سال‌های اخیر ثابت کرد خودکفایی در این حوزه دست نیافتنی است.
دادفر تصریح کرد: رفتن به سمت‌وسوی واردات خودروهای اقتصادی زیر ۱۰ هزار دلار برای تامین عمده نیازها در این حوزه، ایده خوبی است که به تولید داخلی نیز لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
وی با اشاره به تامین مالی واردات خودرو و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، استفاده از سرمایه‌های مردمی و ارزهای در اختیار واردکنندگان را راهکاری در این زمینه برشمرد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو همچنین معتقد است: ممنوعیت واردات خودروهای کارکرده و دست‌دوم، تصمیم بسیار خوب دیگر دولت است.
با وجود مطالب یاد شده، اما دادفر اعلام کرد: واردکنندگان و سرمایه‌گذاران در این زمینه تا زمان مشخص شدن دستورالعمل واردات، هیچ اقدامی انجام نداده‌ و فقط بازارهای خارجی را رصد می‌کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که شاهد مصوب شدن دستورالعملی جامع، عقلانی و منطقی در حوزه واردات خودرو و دست‌کم سه ماه پس از ابلاغ آن شاهد ورود نخستین خودروهای وارداتی به کشور باشیم.

رابرت مالی و علی باقری به قطر می‌روند
ادامه مذاکرات در دوحه
  در حالی که قرار است در هفته جاری مذاکرات احیای برجام بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با تسهیل‌گری اتحادیه اروپا در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار شود، خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد انتظار می‌رود «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه (۲۷ ژوئن) وارد دوحه شود و با وزیر خارجه قطر دیدار کند.
رویترز در ادامه به نقل از یک مقام ایرانی مدعی شد که «علی باقری» مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هم «برای گفت‌وگو ۲۸ و ۲۹ ژوئن (هفتم و هشتم تیر) در دوحه خواهد بود».
در همین حالی یک منبع آگاه در وزارت خارجه در گفت ‌و‌گو با تسنیم اعلام کرد که معاون سیاسی وزارت خارجه فردا به دوحه سفر خواهد کرد.
پیش‌تر، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از سفر روز جمعه چهارم تیرماه به ایران، گفت که انتظار می‌رود مذاکرات غیرمستقیم در روزهای آینده در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای عبور از بن‌بست کنونی از سر گرفته شود.
همچنین یک منبع آگاه در وزارت خارجه قطر در گفت‌وگوی اختصاصی با وبگاه «میدل ایست نیوز» خبر داد که دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران در قطر برگزار خواهد شد. پیش از این، قطر تحرکات سیاسی گسترده‌ای را برای تسهیل مذاکرات و از سرگیری آن بعد از توقفی که از ماه مارس پیش ایجاد شد، انجام داده بود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه