روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۱ شنبه ۲۴ ارديبهشت - شماره 4127

بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است

۱۴ نکته از خاتمی

 خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد:‌ دولت کمر همت بسته تا آرام آرام جراحی اقتصادی را انجام دهد و در این زمینه با مردم نیز صادق است.
حجت الاسلام سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نمازگزاران به تقوا بیان کرد: در رابطه با مسائل اقتصادی به ویژه در خصوص گرانی‌ها که از مسائل روز کشور است ۱۴ نکته را آماده کرده و خدمت شما می‌گویم. خطیبی که از گرانی‌ها سخن نگوید انگار خطیب این مردم نیست و بنده براساس وظیفه‌ام این نکات را آماده کردم و خدمت شما می‌گویم. اولین نکته این است که انصاف در هر عرصه‌ای فضیلت است. انصاف یعنی قضاوت واقع‌بینانه داشتن. قضاوت جناحی، باندی، کینه‌توزانه و متملقانه، منصفانه نیست.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه اظهار کرد: دومین نکته تحصیل رضایت مردم برای هر حکومتی سرمایه است. حقا و باطلا مردم صاحب حکومت هستند. مردم مخدوم و مسئولان خادم هستند. بنده هیچ ابایی ندارم که بگویم مسئولان نوکر مردم هستند. ما نیز که در اینجا صحبت می‌کنیم خداراشاکریم که از جنس مردم هستیم. درد و رنج مردم درد و رنج ما است. گاه جای گریه دارد برخی از مشکلات مردم که برای ما گفته می‌شود. سومین نکته این است که هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به خصوص دولت آقای رئیسی مردمی بودن و مردمی زیستن شعار آن است. اسلام می‌گوید گاهی فقر از کفر سردرمی‌آورد. چهارمین نکته این است که منصفانه باید بپذیریم که اقتصاد کشور بیمار است. این موضوع نیز بر همه افراد آشکار است. هر فردی از هر جناحی می‌گوید که اقتصاد ما در عرصه بانکی، نظام مالیاتی، ساختار بودجه، فضای کسب و کار، توزیع کالاها و وابستگی به نفت بیمار است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ پنجمین نکته این است که این بیماری نیم قرن است که ادامه دارد. از سال ۵۰ این بیماری شروع شد و دولت‌ها بعد از انقلاب تلاش کردند آن را سامان دهند اما چندان موفق نبودند. نکته ششم این است که دولت همت بسته تا آرام آرام این بیماری را درمان کرده و جراحی اقتصادی را انجام دهد. بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است. رو راست با مردم سخن می‌گوید. می‌توانست برخی از حرف‌ها را در سال هفتم بزند. می‌توانست بگوید خیلی‌ها آمدند و رفتند. ما نیز بی‌تفاوت از کنار این بیماری عبور کنیم اما دولت ایستاد و از سال اول صادقانه وارد میدان شد. جراحی قطعا نارضایتی‌هایی هم دارد اما این دولت می‌گوید که آبروی خود را کف دست گذاشته و حاضر است آن را برای ساماندهی اقتصاد بدهد. آیا این جای تشکر دارد یا خیر؟
خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه دولت در حال اجرای یک جراحی اقتصادی با نظر تمام کارشناسان است، تأکید کرد: نکته هفتم به این موضوع اشاره دارد که همه متخصصان معتقدند جراحی اقتصادی باید صورت گیرد. گرچه در کیفیت و چگونگی آن اختلاف نظر وجود دارد اما در اصل آن جای هیچ اختلافی نیست. نکته هشتم این است که دولت قصد دارد فاصله طبقاتی را کاهش دهد و قدرت خرید هفت دهک جامعه را افزایش دهد. تحقق عدالت اقتصادی و واگذاری امور مردم به مردم و مبارزه با فساد از اولویت‌های این دولت است. نکته نهم این است که جراحی اقتصادی درد دارد اما نتیجه آن نجات بیمار است. متخصصان می‌گویند باید بیمار را نجات داد اما نکته‌ای که دولت باید بداند و قطعا نیز می‌داند این است که سرمایه انقلاب محرومان و مستضعفان هستند. این افراد هستند که تا آخر پای انقلاب ایستادند. طوری باید برنامه‌ریزی شود که محرومان و اقشار مستضعف آسیبی نبینند. همان طوری که دولت قول داده نان، دارو و بنزین نباید گران شود. واریز دو ماهه یارانه نیز به مردم این اطمینان را داد که دولت خدمت‌گزار آن‌ها بوده و رنج آن‌ها را می‌بیند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه خاطرنشان کرد: به دولتی که قصد جراحی دارد باید کمک کرد. مقام معظم رهبری نیز صراحتا به این موضوع تأکید داشتند. رهبری فرمودند کارهایی که امروز دولت در زمینه اقتصادی پیش رو دارد مهم است و همه باید کمک کنیم. نکته یازدهم این است که معنی این حرف این نیست که نباید انتقادی صورت گیرد بلکه انتقاد سازنده به دولت کمک می‌کند. باید هم خوبی‌ها را گفت و هم نارسایی‌ها را و سپس برای آن‌ها راهکار ارائه کرد. نکته‌ای که وجود دارد این است که انتقاد باید ناصحانه باشد تا ارزشمند گردد. همان طوری که سیاه نمایی بد است سفیدنمایی مطلق هم بد است. در انتقاد ناصحانه باید به دو نکته توجه شود. اول اینکه تخریب و فحاشی و هتاکی کار نابجایی است و در شأن یک ملت انقلابی نمی‌باشد. گاهی برخی طوری می‌نویسند که کفر از آن می‌بارد. این نوشته‌ها در شأن جامعه انقلابی نیست. از سوی دیگر نباید به گونه‌ای انتقاد شود که در میدان دشمن بازی کنیم. رسانه‌های بیگانه کل نظام اسلام و قرآن را هدف قرار داده و ما نباید جوری انتقاد کنیم که آب بر آسیاب دشمن بریزیم.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه