روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۱ شنبه ۲۴ ارديبهشت - شماره 4127

قالیباف: از ضرورت هدایت نفت به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد می گوید؛

وظیفه اصلاح حکمرانی انرژی بر عهده کیست؟

  رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه حاصل از نفت را باید به سمت ثروت‌های ماندگار، بخش سرمایه‌ گذاری‌های مولد و سرمایه گذاری‌های فزاینده اقتصادی در داخل و خارج از کشور ببریم اما واقعیت این است که در این مسیر خام اندیشی داریم و حکمرانی دقیقی نداریم.
محمدباقر قالیباف در آیین گشایش بیست وششمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با گرامیداشت یاد شهدای صنعت نفت، گفت: گرامی می‌داریم یاد رزمندگان و مجاهدانی که از روزهای نخست دفاع مقدس در آبادان، خرمشهر و اهواز تا خارک و بوشهر همه حوزه‌های نفتی و سکوها از وزیر شهید تندگویان تا متخصصان و کارگرانی که از همان ابتدا انقلاب تا امروز در جبهه مجاهدت و افتخار برای ایران عزیز تلاش کردند.
وی افزود: امروز هم به نیروهای جوان باانگیزه و دانش بنیان و با غیرات ایرانی و اسلامی که در کنار نیروهای با تجربه و شرکت‌های با قدمت زیاد برای استقلال کشور و برای عزت ایران اسلامی تلاش می‌کنند، خداقوت می‌گویم.
رییس مجلس خاطرنشان کرد: مجلس هم با افتخار در مسیر  کمک و تسهیل‌گری و تنظیم‌گری برای تحول در صنعت نفت و گاز کشور در خدمت یکایک شما مجاهدان این عرصه خواهد بود.
قالیباف با بیان چند نکته اظهار داشت: حفظ معادن، نفت، گاز و انفال سرمایه‌ها و ثروت‌های بین نسلی از اولویت‌هاست اما برای انجام آن با چالش‌های روبه رو هستیم در کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت تجربه قطعی و مثبت وجود دارد از اینکه هر جا انتقال مستقیم پول به چرخه اقتصاد کشور وارد شد تورم‌زا بوده، هست و خواهد بود. وی افزود: همه باور داریم و تجربه کردیم چه قبل از انقلاب که سفیر یکی از ابرقدرت‌ها برای نفت و ثروت این کشور تصمیم می‌گرفت و استقلالی در این زمینه نداشتیم و چه امروز بعد از انقلاب که وقتی درآمد مستقیم انفال وارد بودجه می شود، نعمت منابع را به نقمت تبدیل می‌کنیم و امروز هم شاهد آن هستیم.
قالیباف تاکید کرد: منابع زیر زمینی و تجدیدناپذیر متعلق به یک دولت نیست بلکه متعلق به همه مردم است. خام فروشی و هزینه کرد این درآمد طوری که ۸۰ درصد آن در هزینه های جاری کشور است، بسیار بد است و همه این را می‌گوییم اما در عین حال انجام می‌دهیم و بدتر از آن خام اندیشی و بدحکمرانی کردن بر حوزه صنعت نفت و گاز و انرژی در کشور است.
وی با بیان اینکه در حقیقت باید از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم نه از خود نفت خام، ادامه داد: اعداد و ارقام نشان می‌دهد نفت رو به افول و گاز رو به رشد است. باید این ثروت را خوب نگهداری کنیم و توسعه دهیم. تجربه تلخ گذشته حساب ارزی مقابل چشمان ماست که چگونه پول را به آنجا بردیم، هزینه کردیم و نتوانستیم این ثروت بین نسلی را حفظ کنیم و افزایش دهیم.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید این سرمایه را به سمت ثروت‌های ماندگار، بخش سرمایه‌گذاری‌های مولد و سرمایه گذاری‌های فزاینده اقتصادی در داخل و خارج از کشور ببریم اما واقعیت این است که در این مسیر خام اندیشی داریم و حکمرانی دقیقی نداریم.
وی یادآور شد: این اشکال را قبل از هر کسی به شخص خودم و مسوولیت و جایگاهم در مجلس می‌دانم و این موضوع وظیفه ما در سران قواست چون یکی از وظایف ما اصلاح حکمرانی انرژی در بخش‌های مختلف است.
قالیباف با تأکید بر بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود تراز تولید و مصرف در حامل‌های انرژی و هدفمند کردن یارانه‌های انرژی، گفت: چالش‌های بزرگ امروز که مردم را هم به زحمت انداخته، این ناترازی در بخش‌های مختلف بودجه، بانک‌ها، انرژی چه در تولید و چه در مصرف است.
وی افزود: امروز مجموعه انرژی فسیلی کشور مورد استفاده در داخل بیش از پنج میلیون بشکه در روز است که اگر در ۸۰ دلار در ۳۶۵ روز ضرب شود، می‌بینیم بیش از ۱۵۹ میلیارد دلار در این زمینه هزینه می‌شود. همچنین ناعدالتی در مصرف داریم. برخی در کشور ۲۰ برابر بقیه از انرژی‌ استفاده می‌کنند در حالی که این سرمایه همه نسل‌ها در آینده است و عدالت در استفاده انرژی باید مورد توجه قرار بگیرد.
به گفته قالیباف حداقل ۶۰ میلیارد دلار این میزان مصرفی را می توان اصلاح کرد و این ظرفیت در اختیار ماست؛ اما حکمرانی‌های سنتی و غلط و بی توجهی‌ها از این ظرفیت‌های در دست ما و بد استفاده کردن از آن است که نمی‌توانیم از انرژی نفت صیانت کنیم.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه