روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردين - شماره 3872

نخست وزیر کره جنوبی احتمالا بعد از سفر به تهران از سمت خود استعفا می‌کند

آرزوهای یک نخست وزیر که می خواهد رئیس جمهور شود

 روزنامه «کوریا هرالد» در گزارشی با اشاره به سفر «چونگ سیه کیون» نخست وزیر کره جنوبی به تهران، نوشت که این سفر برنامه ریزی شده ممکن است نشان دهد دو دولت در مورد آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های سئول به توافق موقت رسیده باشند.
کوریا هرالد روز سه شنبه در این مطلب به نقل از دفتر نخست وزیری کره جنوبی یاداوری کرد: چانگ نخست وزیر کره ظرف چند روز آینده برای مذاکره در مورد آزاد سازی نفتکش توقیف شده کره جنوبی و ناخدای آن به ایران سفر می کند.
این رسانه کره ای با اشاره به اینکه وزارت خارجه ایران هم این سفر را تایید کرده است، نوشت: با این حال تاریخ دقیقی برای انجام این سفر مشخص نشده است. رسانه کره ای می‌افزاید: در حالی که دو دولت هنوز در مورد زمان بندی سفر رایزنی می‌کنند، دفتر نخست وزیری کره اعلام کرد که به دنبال ترتیب دادن دیدار بین چانگ و رئیس جمهوری اسلامی ایران «حسن روحانی» است.
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه سال گذشته یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی را به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف کرد. گزارش می افزاید: از آنجا که توقیف این کشتی در میان گفت و گوهای دو کشور درباره آزادسازی ۷ میلیارد دلار وجوه بلوکه شده ایران در سئول صورت گرفت، این پرونده باعث این گمانه زنی شد که دولت ایران می خواهد با توقیف کشتی کره ای، فشارها را بر سئول افزایش دهد. اما تهران چنین ادعایی را رد و اعلام کرد این کشتی به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توقیف شده است.
کوریا هرالد نوشته است: سئول و تهران در حال رایزنی درباره چگونگی رهاسازی بخشی از وجوه بلوکه شده ایران از طریق قرارداد تجارت بشردوستانه سوئیس بودند که برای تسهیل جریان کالاهای بهداشتی مانند واکسن های کرونا به ایران طراحی شده بود.
در ادامه این گزارش آمده است: در همین حال، نخست وزیر کره جنوبی که گفته می شود پیگیر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است، احتمالاً استعفای خود را قبل یا بعد از سفر پیشنهاد خواهد کرد. وی یکی از امیدهای مهم ریاست جمهوری از حزب لیبرال حاکم محسوب می شود. همچنین خبرگزاری یونهاپ به نقل از منابعی در دولت سئول گزارش داد که نخست وزیر کره جنوبی پس از بازگشت از سفر هفته آینده خود به تهران از سمتش استعفا می‌کند. خبرگزاری یونهاپ به نقل از منابعی در دولت کره جنوبی گزارش داد که «چونگ سیه-کیون» نخست وزیر کره جنوبی احتمالا هفته آینده از سمت خود استعفا می‌کند.
این منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شودگفته، چونگ پس از بازگشت از سفر خود از منطقه غرب آسیا قصد دارد پیشنهاد استعفای خود را به «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی ارائه کند. پیش از این رسانه‌های کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده بودند که نخست‌وزیر کره جنوبی احتمالاً ۲۲ فروردین ماه برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی و رایزنی درباره وضعیت نفتکش کره جنوبی به تهران سفر خواهد کرد. از «کیم بو کیوم» وزیر کشور سابق و «لی تائه بوک» وزیر سابق بهداشت این کشور به عنوان جانشین چونگ یاد میشود. نخست وزیر 69 ساله کره جنوبی دومین نخست وزیر دولت مون جائه است که جانشین «لی ناک یون» طولانیترین نخست وزیر کره جنوبی شده است. گفته میشود چونگ یکی از گزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری بعدی در کره جنوبی و یکی از نامزدهای احتمالی حزب حاکم است.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه