روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي - شماره 3825

مرکز خرید اپال مجوز اخذ کرده است و از دفتر حیات وحش محیط زیست دستورالعمل نظارتی دریافت کرده است

تمساح مرکز خریدمان هم خارجی است

درپی رسانه‌ای شدن خبر نگهداری از یک تمساح در حوضچه کوچکی در مرکز خرید اپال در غرب تهران و بازدید اداره حفاظت محیط زیست استان تهران از شرایط این گونه، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران گفت: گونه خزنده نگهداری شده در مرکز خرید غرب تهران تمساح «کیمن» است و برای نمایش در حوضچه‌ای در این مجتمع قرار داده شده و قابل فروش نیست.
محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: براساس بررسی‌های انجام شده دریافتیم که این تمساح متعلق به یک شرکت است که مجوز واردات گونه‌های خزندگان را از سازمان حفاظت محیط زیست دارد.
به گفته وی، این تمساح کیمن از قاره آمریکا و کشور برزیل به صورت قانونی وارد ایران شده است.
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا جایگاه نگهداری این گونه از وسعت کافی برخوردار است، اظهار کرد: رشد این گونه در طبیعت حداکثر به ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می‌رسد و تاکنون به حداکثر رشد خود رسیده است بنابراین کوچک بودن اندازه این گونه و کم تحرکی آن باعث شده که فضای درنظر گرفته شده برای آن مناسب باشد. وی ادامه داد: به‌ دلیل وارداتی بودن این گونه، شرایط نگهداری آن نیز از سوی کشور مبدا مشخص می‌شود. آنچه اهمیت دارد نگهداری این تمساح در دمای مناسب است چراکه این حیوان خونسرد است و اگر دما بیش از حد کاهش پیدا کند می‌تواند حتی باعث تلف شدن آن نیز شود.
کرمی در پایان با اشاره به اینکه شرایط نگهداری و نمایش این تمساح مناسب است، گفت: وظیفه تغذیه این گونه نیز برعهده کسی است که اکنون آن را در اختیار دارد.
در همین زمینه سرهنگ جمشید محبت خانی گفت: گونه های جانوری که در مرکز خرید اپال وجود دارد به این علت است که مالک آن ها مجوز اخذ کرده است و از دفتر حیات وحش محیط زیست دستورالعمل دریافت کرده است.
نگهداری برخی گونه های جانوری در یک مرکز خرید در تهران به سوژه ای تبدیل شد تا بسیاری از نگاه ها را بار دیگر به سمت تمساح توجه کند. تمساحی که در گذشته در چیتگر بسیار خبرساز شد امروز ردپای آن را در یک مرکز خرید پیدا کرده و سوالات زیادی در مورد نحوه نگهداری و سلامت این گونه های جانوری مطرح شد.
سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: گونه های جانوری که در مرکز خرید اپال وجود دارد به این علت است که مالک آن ها مجوز اخذ کرده است و از دفتر حیات وحش محیط زیست دستورالعمل دریافت کرده است.
او افزود: آن ها این اقدام را با هماهنگی محیط زیست انجام داده اند. نگهداری گونه های جانوری غیرقانونی است و هر کدام بستگی به ارزشی که دارد برای آن ها جرائمی تعیین شده است. بیشترین جریمه برای نگهداری یوزپلنگ است که معادل 1000 میلیون ریال است و جریمه نگهداری غیرمجاز تمساح نیز 200 میلیون ریال است.
این مقام مسئول در محیط زیست خاطرنشان کرد: اگر نگهداری این گونه ها رصد شود و یا یگان حفاظت محیط زیست مشاهده کند قطعا برخورد صورت خواهد گرفت و با دستور مقام قضایی بررسی صورت خواهد گرفت و برای شخص نگهدارنده نیز پرونده قضایی تشکیل می شود. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: نگهداری در هر محیطی جرم است و تفاوتی نمی کند این نگهداری در منظر عمومی و یا در منزل باشد. هر گونه حیات وحشی که در قانون ذکر شده است، به هر نحوی نگهداری شود، تخلف است. پس از مشاهده گونه جانوری از شخص نیز گرفته خواهد شد.
سرهنگ محبت خانی در پایان گفت: ایجاد محدودیت برای پرندگان و کوتاه کردن بال آن ها به گونه ای که برای آن ها محدودیت ایجاد کند نیز جرم است در صورتی که گونه یاد شده قابل نگهداری نباشد.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه