روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر - شماره 3767

نگاهی به حضور بانوان در مشاغل انتظامی؛

امنیت برای زنان توسط زنان

 تصاویر حضور زنان پلیس در مراسم صبحگاه مشترک نیروی انتظامی به مناسبت هفته ناجا روز گذشته در صدر توجه مخاطبان رسانه های آنلاین قرار گرفت. مراسم صبحگاه مشترک نیروی انتظامی به مناسبت هفته ناجا دوشنبه ۲۸مهرماه برگزار شد.  
حفظ امینت و نظم جامعه، از وظایف نیروی انتظامی است و تربیت پلیس زن نیز در همین راستا انجام می گیرد. پلیس زن به دلیل برخی مصادیق مجرمانه که در جامعه تحقق می یابد و در آن نقش جنسیت بسیار بارز است، ضرورت می یابد.بدیهی است تلاش در جهت تغيير تدريجي ديدگاه جامعه به زن، وسايل ارتباط جمعي، معرفي الگوي موفق، فيلم و سريال، تحليل قوانين و مقررات موجود، وضع قوانين و مقررات جديد، اخذ نظريه مجتهدين، استخدام دواطلبان با توان جسمي مناسب، روش هاي علمي به منظور كاهش اضطراب، رعايت امنيت فردي زنان در محيط كار، در رفع مشكلات و موانع به كارگيري زنان در ماموريت هاي انتظامي تاثيرگذار است.
لازم به توضیح است که پذيرش و تربيت پليس زن در ايران بعد از انقلاب اسلامي، از سال ۱۳۷۸ با تصويب مجلس شوراي اسلامي آغاز شد. نحوه ورود به دانشگاه پليس توسط زنان از طريق کنکور سراسري در مقاطع کارداني و کارشناسي يا با گزينش فارغ التحصيلان ساير دانشگاه ها در رشته هاي مرتبط با ماموريت پليس است. البته دختران ديپلم هم براي آموزش هاي کوتاه مدت و به صورت درجه داري جذب پليس شده اند..
در جذب اين دانشجويان علاوه بر رتبه عملي تست ورزش، سلامت جسماني و رواني و گزينش اخلاقي و اعتقادي هم دخيل است. دانشجويان دختر پليس در مراکز آموزش عالي خواهران کوثر که عنوان يکي از دانشکده هاي دانشگاه پليس است و محيطي کاملامجزا و زنانه با کادر اداري خانم و با امکانات آموزشي و خوابگاهي و ورزشي کاملامجهز و پيشرفته، آموزش هاي خاص پليسي را فرا مي گيرند. آنها در طول دوره هاي کوتاه مدت شش ماه تا يک ساله يا دانشجويان در طول دو يا چهار سال علاوه بر دروس علمي مصوب آموزش عالي کشور که اکثرا مربوط به تخصص هاي پليسي و اجتماعي است و توسط استادان مجرب خانم يا آقا تدريس مي شود، آموزش هاي علمي و تجربي نيز چون آموزش هاي نظامي، تيراندازي، شنا، دفاع شخصي، آمادگي جسماني، رانندگي و اسکي را مي آموزند و تا به حال در چندين رشته نيز مقام قهرماني کشوري را کسب کرده اند. آنها در فصل تابستان با مراجعه به مراکز مختلف فعاليت پليسي به صورت عملي آموخته هاي خود را به اجرا مي گذارند.
آنها از بدو تحصيل به استخدام رسمي سازمان پليس در مي آيند و حقوق ماهانه دريافت مي کنند و از خوابگاه، غذا، لباس، امکانات تحصيلي و درماني رايگان بهره مند مي شوند. گرايش هاي تحصيلي دانشجويان پليس زن بر اساس نياز سازمان، رسته هاي راهنمايي و رانندگي، کشف جرايم، اطلاعات، انتظامي و رايانه است. از جمله اموري که زنان پليس انجام مي دهند:
- آزمون رانندگي و صدور گواهينامه براي زنان- صدور گذرنامه براي زنان- مشاوره در کلانتري ها براي مراجعات خانواده ها و بانوان و ارايه خدمات مددکاري اجتماعي به خانواده هاي شهدا
امور انتظامي چون:- بازرسي زنان در ايستگاه هاي کنترلي و مبادي ورودي و خروجي کشور از جمله فرودگاه ها- دستگيري و بدرقه متهمان زن- تحقيق و بازجويي از زنان- کنترل اماکن مربوط به زنان- بازرسي زنان در عمليات گشت انتظامي درون و برون شهري- بازرسي و نظارت و محافظت از زنان زنداني- کليه موارد مرتبط با جرايم امنيتي و مفاسد اجتماعي مرتبط با زنان ناجا- بررسي صحنه جرم خاص زنان- انگشت نگاري زنان- امور بازداشتگاه هاي زنان
آنها مجازند بر اساس تشخيص فرمانده خود که ممکن است زن يا مرد باشد در برخي عمليات ها که لازم است از پوشش چادر استفاده نکنند.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه