روزنامه کائنات
3

اقتصاد

۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر - شماره 3763

وزیر راه و شهرسازی:

تلاش ما رونق دادن به بخش مسکن است

پس از جمع‌بندی درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما تصمیم‌گیری می‌شود
 در حالی وزیر راه افزایش قیمت بلیت هواپیما را فاقد اعتبار اعلام کرده بود که وی در جدیدترین اظهارنظر گفت: پس از جمع‌بندی درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما تصمیم‌گیری می‌شود.
محمد اسلامی درباره نرخنامه اعلامی انجمن شرکت‌های هواپیمایی در روزهای اخیر، اظهار کرد: قیمت‌گذاری وظیفه دولت نیست و مطابق با قانون عرضه و تقاضا انجام می‌شود.از سازمان هواپیمایی کشوری خواسته‌ایم این موضوع را بررسی کند و پس از جمع‌بندی -درباره آن- تصمیم‌گیری می‌کنیم.
وی ادامه داد: بنابراین آنچه شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بودند که از تاریخ اول آبان ماه اعمال می‌کنند تا زمان طی فرآیندهای لازم متوقف شده است.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که قیمتگذاری هیجانی و بر مبنای حباب ارز، همه چیز را متاثر می‌کند، تاکید کرد: باید توجه داشت که اکنون زمان تغییر و تصمیمات هیجانی نیست. خواست ما بررسی و مرور شرایط است تا به اتقان برسیم و تصمیمی درست اتخاذ کنیم. وزیر راه و شهرسازی گفت: تغییر قیمت بلیت هواپیما از اول آبان ماه فعلا متوقف شده تا نتیجه نهایی بعد از بررسی های بیشتر اعلام شود.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی درباره تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی کشور و هماهنگی با گمرک، با بیان اینکه دغدغه اصلی و ضرورت این اقدام این است که تسهیل گری و ساده سازی و روان سازی در حوزه گمرک صورت بگیرد، افزود:  فرودگاه ها و بنادر را وزارت راه وشهرسازی مدیریت می کند، پایانه های مرزی به خاطر مشکلات گوناگونی که وجود داشت با یک نابسامانی حداکثری روبرو شده بودند که یک انتظام بخشی و اعمال مدیریت به لحاظ اداری نیاز داشت.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هرکسی وظیفه خود را طبق ضوابط و رویه های قانونی انجام می داد اما موازی کاری و یک بهم ریختگی وجود داشت که طبق دستور رئیس جمهور تمامی این نابسامانی ها با یک انتظام بخشی اصلاح می شود.
اسلامی اظهار کرد: این کار به اصل خودش واگذار شد و همانند فرودگاه ها و بنادر،  پایانه های مرزی هم توسط وزارت راه وشهرسازی با مدیریت ارشد اصلاح می شود.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: این مدیریت واحد، ساعت های کاری را اصلاح می کند و از تجربه مدیریت در این بخش ها استفاده خواهد کرد  بنابراین اوضاع در این بخش به سامان می رسد و تجار و بازرگانان  با مدیریت صحیح می توانند از این بخش استفاده کنند. وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم افزود: هدف از این نوع تصمیمات تسهیل گری، ساده سازی و روان سازی در حوزه پایانه های مرزی است.
اسلامی همچنین درباره قیمت گذاری بلیت هواپیما ها هم گفت: نفس قیمت گذاری وظیفه دولت نیست و طبق قانون  قیمت با عرضه و تقاضا تعیین می شود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این شرایط با یک اقدام هیجانی  نمی توان قیمت ها را تعیین کرد. سازمان هواپیمایی کشوری باید  جلساتی را برگزار کند و ما  جمع بندی و نتایج  بررسی ها را ببینیم و به یک نتیجه نهایی برسیم.
اسلامی ادامه داد: آن چیزی که اعلام شده،  تغییر قیمت ها در اول آبان ماه فعلا متوقف شده است تا  نتیجه نهایی بعد از بررسی های بیشتر اعلام شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: ما اگر بخواهیم به صورت هیجانی و بر اساس حباب ارز تصمیم بگیریم واقعا همه چیز متاثر می شود ولی الان زمان تغییر و تصمیم گیری در این بخش نیست. عضو کابینه دولت دوازدهم توضیح داد: پایانه های مرزی به زودی با مدیریت جدید و رویه های گوناگون ساماندهی می شوند. با ایجاد یک وحدت مدیریتی و هماهنگی یکپارچه و مدیریت ارشد، آن ها را ساماندهی می کنیم . ما به سرعت این کار  را شروع می‌کنیم و فردی که دارای شایستگی رفتاری و اخلاقی است  را  برای مدیریت در این حوزه انتخاب خواهیم کرد.
*تلاش ما رونق دادن به بخش مسکن است
وزیر راه و شهرسازی گفت: به حباب‌های قیمتی که توسط عده‌ای در بازار مسکن ایجاد می‌شود اهمیتی نمی‌دهیم و تلاش خواهیم کرد با ارایه تحلیل‌های واقعی، راهکارهایی ارایه دهیم تا به رونق بخش مسکن بینجامد.
محمد اسلامی افزود: تاثیرگزاری اقتصاد کلان بر بازار مسکن، پیشران بودن بخش مسکن در اقتصاد کشور و تاثیرگذاری موثر آن و حفظ سهم مسکن در اقتصاد کشور و توجه به مسئولیت اجتماعی در بخش مسکن از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در شورای پول و اعتبار عضو است و این عضویت باید با تاثیرگزاری بیشتری در تصمیمات مربوط به مسکن از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی همراه باشد، توضیح داد: تصمیماتی که در حوزه بانکی گرفته می‌شود تاثیر مستقیمی روی قیمت‌ها می‌گذارد. بنابراین باید ترتیباتی اتخاذ شود که در تصمیم گیری های مربوط به حوزه های مرتبط با بخش مسکن، وزارتخانه راه و شهرسازی نقش موثرتری داشته باشد.
اسلامی بر تالیف و تحلیل در حوزه مسکن تاکید کرد و گفت: آماری که پیش‌تر و هم‌اکنون از قیمت‌های خرید و فروش و اجاره مسکن توسط بانک مرکزی ارایه می‌شود، صرفا آماری و غیر تحلیلی است و به همین دلیل دفتر اقتصاد مسکن به عنوان زیرمجموعه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی باید آماری با تکیه بر تحلیل های گوناگون ارایه دهد و از ایجاد حباب در بخش مسکن و قیمت های آن جلوگیری کند. وی تصریح کرد: به حباب‌های قیمتی که توسط عده ای در بازار مسکن ایجاد می شود اهمیتی نمی‌دهیم و تلاش خواهیم کرد با ارایه تحلیل های واقعی، راهکارهایی ارایه دهیم تا به رونق بخش مسکن بینجامد.
اسلامی توصیه کرد: معاونت مسکن و ساختمان تلاش کند تا گزارشی به رییس جمهوری از بخش مسکن ارایه شود که ضمن واقع‌نمایی، دربرگیرنده مسائل و در عین حال راهکارهای موثر در کنترل بازار مسکن باشد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن، سرمایه اجتماعی حاکمیت و دولت است، گفت: تمام تلاش دشمنان، تضعیف فعالیت های موثر جمهوری اسلامی ایران است،  در حالی‌که دشمنان نمی فهمند که جمهوری اسلامی خاستگاه فرهنگی و ملی دارد و صرفنظر از عقاید گوناگونی که در جامعه ایران وجود دارد مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود و قطع دست بیگانگان تصمیم گرفته اند و طی این سال ها نیز رویکرد جامعه تغییر نکرده است.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه