روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۲ سه شنبه ۲۱ شهريور - شماره 4443

قره‌باغ در بلا تکلیفی

آژیر جنگ سوم بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

 طی روزهای اخیر با گسیل گسترده نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان و نیروهای تکفیری ملبس به یونیفورم ارتش این کشور به سمت سیونیک، قراباغ و بخشی از مناطق مرزی ارمنستان، آژیر جنگ سوم بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به صدا در آمده است. قبل از توافق آتش‌بس در سال 1994، آذربایجان کنترل منطقه قره‌باغ و 7منطقه اطراف آن را از دست داد، اما در سال 2020، در نتیجه جنگ 44روزه قره‌باغ، آذربایجان کنترل بخشی از قره‌باغ و 7ناحیه اطراف آن را به‌دست گرفت. با توافق مشترک سران آذربایجان، ارمنستان و روسیه، نیروهای حافظ صلح روسی در کریدور لاچین (ارتباط ارمنستان و خانکندی) و خط تماس در قره‌باغ مستقر شدند. با وجود این، هم ارمنستان و هم دولت جدایی‌طلب در قره‌باغ کوهستانی اعلام کرده‌اند که آذربایجان از دسامبر 2022قره‌باغ کوهستانی را محاصره کرده و در نتیجه، کمبود غذا، دارو و انرژی به‌همراه دارد، اما باکو ادعاهایی را مبنی بر اینکه قره‌باغ در محاصره قرار دارد، قاطعانه رد می‌کند.
موافقت آذربایجان برای استفاده از جاده آغدام برای کاهش بحران بشردوستانه
در آخرین تحولات این منطقه، جمهوری قره‌باغ موافقت کرد که از جاده آغدام برای ارسال کمک‌های بشردوستانه استفاده کند و اعلام کرد که هدف آنها کاهش بحران انسانی در شرایط محاصره کامل است. حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس‌جمهوری آذربایجان، در حساب توییتری خود نوشت: «موافقتنامه در مورد کمک‌هایی را که کمیته صلیب‌سرخ روسیه از طریق جاده آغدام - عسگران به خانکندی خواهد کرد، نباید با پیشنهاد افتتاح همزمان جاده آغدام - خانکندی و لاچین - خانکندی برای کمک صلیب‌سرخ اشتباه گرفت.» پیش از آن در بیانیه رهبری جمهوری قره‌باغ کوهستانی آمده بود که کمک‌های روسیه از طریق جاده آغدام ارسال می‌شود و در همان زمان، توافقی در مورد احیای ترانزیت بشردوستانه از طریق کریدور لاچین حاصل شد. در این بیانیه تأکید شده که جمهوری قره‌باغ کوهستانی تصمیم گرفت تا کالاهای روسی را از طریق شهر عسگران وارد منطقه کند. مقامات آمریکایی از آذربایجان خواسته بودند که کریدور لاچین و جاده آغدام - خانکندی را همزمان باز کند که باکو به این امر پاسخ مثبت داد.
تامین نیازهای غذایی ارامنه مقیم قره‌باغ توسط روسیه
جیحون میرزایف، دبیر اجرایی جمعیت هلال‌احمر آذربایجان، اعلام کرد: «روسیه به‌منظور تأمین نیازهای غذایی ارامنه مقیم قره‌باغ، روز شنبه یک کامیون حامل مواد غذایی و غیرخوراکی ارسال کرد.» حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس‌جمهوری آذربایجان، روز شنبه در حساب توییتری خود نوشت: «به ابتکار روسیه محموله مواد غذایی کمیته صلیب‌سرخ روسیه از طریق جاده آغدام - عسگران به خانکندی خواهد رفت، اما این یک معامله جداگانه است. نباید با پیشنهاد کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ مبنی بر بازگشایی همزمان جاده آغدام - خانکندی و لاچین - خانکندی برای تحویل کمک‌های غذایی اشتباه گرفت. به این ترتیب آذربایجان با حسن‌نیت موافقت کرد که از بازگشایی همزمان جاده آغدام - خانکندی و لاچین - خانکندی اطمینان حاصل کند، اما رژیم غیرقانونی قره‌باغ از این کار خودداری کرد.» حکمت حاجی‌اف افزود: «با وجود این باید در گذرگاه لاچین از گمرک و رژیم مرزی آذربایجان پیروی کرد.» ارامنه مقیم قره‌باغ می‌گویند چند ماه است که به‌دلیل بسته شدن جاده لاچین با کمبود مواد غذایی مواجه شده‌اند، اما باکو با اعلام اینکه جاده لاچین بسته نیست، جاده آغدام - خانکندی را برای اهداف بشردوستانه پیشنهاد کرد. به‌گفته جیحون میرزایف، دبیر اجرایی جمعیت هلال‌احمر آذربایجان، ارسال کمک‌های روسیه به ساکنان ارمنستان در چارچوب تفاهمنامه همکاری مشترک بین جمعیت هلال‌احمر آذربایجان و جمعیت صلیب‌سرخ روسیه انجام می‌شود. نماینده این جمعیت گفت: «خودروی کمک‌رسانی روسیه ظهر از مبدأ سامور به خاک آذربایجان عبور کرده و در مسیر آغدام - خانکندی در حال حرکت است.»

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه