روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۲ شنبه ۱۸ شهريور - شماره 4440

آیا وضعیت امور در آمریکا در مسیر بدی قرار دارد؟

ثبت محبوبیت زیر ۴۰ درصد برای بایدن

  نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد محبوبیت رئیس جمهور آمریکا زیر ۴۰ درصد است و نزدیک به ۶۰ درصد از پاسخگویان نیز معتقدند سیاست‌های او شرایط اقتصادی آمریکا را وخیم‌تر کرده است.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نتایج نظرسنجی جدیدی که از سوی سی.ان.ان به اجرا در آمد محبوبیت ۳۹ درصدی را برای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ثبت کرد و ۵۸ درصد از پاسخگویان نیز سیاست‌های او را عامل بدتر شدن شرایط اقتصادی در آمریکا دانستند.
۷۰ درصد گفتند، به اعتقاد آنها وضعیت امور در آمریکا در مسیر بدی قرار دارد؛ در حالی که ۵۱ درصد نیز بر این باور بودند، دولت باید تلاش بیشتری برای حل وفصل مسائل کشور به عمل آورد.
نظرسنجی سی.ان.ان از طرفی نشان داد، ۵۸ درصد از پاسخگویان نظری منفی نسبت به این رئیس جمهور آمریکا داشتند و تنها ۴۵ درصد گفتند که از نظر آنها جو بایدن به مردمی همچون آنها اهمیت می‌دهد.
تنها نزدیک به یک سوم معادل ۳۳ درصد گفتند که از نظر آنها بایدن شخصی است که آنها به حضورش به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا افتخار می‌کنند.
نظرسنجی جدید سی.ان.ان در مقایسه با نتایج نظرسنجی قبلی همین شبکه نشان داد، تعداد کسانی که به توانمندی‌ها و ظرفیت جو بایدن برای خدمت موثر به عنوان رئیس جمهور آمریکا اطمینان دارند کاهش یافته و به ۲۸ درصد رسیده است.
طبق نتایج این نظرسنجی، حدود ۷۳ درصد از آمریکایی‌ها گفتند، جدا نگرانند سن بالای بایدن تاثیری منفی بر سطح فعلی شایستگی ذهنی و جسمی او بگذارد. ۷۵ درصد از شرکت کنندگان بیان کردند، این مساله می‌تواند تاثیری منفی بر توانمندی بایدن برای خدمت در یک دور کامل دیگر ریاست جمهوری در صورت پیروزی مجدد در انتخابات داشته باشد.
این نظرسنجی همچنین نشان داد نزدیک به نیمی از رأی دهندگان دموکرات و متمایل به دموکرات‌ها معادل ۴۹ درصد مستقیماً از سن بایدن به عنوان بزرگترین نگرانی خود درباره نامزدی او برای ریاست جمهوری نام بردند.
سی.ان.ان نوشت که یکی از پاسخگویان به این نظرسنجی بیان داشته است: «فکر می‌کنم بایدن شخصی صادق و قابل اعتقاد است، اما خیلی پیر بوده و کاملا برای آن آماده نیست. من همچنین دلم می‌خواهد او ترقی‌خواه‌تر باشد. وضعیت پیچیده است.”
اخیراً در چند نظرسنجی مشابه دیگر نیز رای‌دهندگان آمریکایی نسبت به قابلیت ذهنی و جسمی بایدن برای عمل به وظایفش اظهار تردید کردند.
طبق یک نظرسنجی آسوشیتدپرس با همکاری مرکز پژوهش امور عمومی NORC که در اواخر اوت منتشر شد مشخص کرد، ۸۹ درصد از جمهوری‌خواهان و ۶۹ درصد از دموکرات‌ها معتقد بودند که بایدن به دلیل سنش نخواهد توانست برای چهار سال دیگر ریاست جمهوری عملکردی موثر داشته باشد.
پیش از آن هم یک نظرسنجی شرکت «ردفیلد اند ویلتون استراتژیز» نشان داد که اکثریت بزرگی از دموکرات‌ها نسبت به توانایی بایدن برای عمل به وظایفش در ریاست جمهوری به دلیل سنش اظهار نگرانی کردند.
ماه فوریه نیز، رانی جکسون، پزشک سابق کاخ سفید و نماینده فعلی کنگره دولت آمریکا را متهم به پنهانکاری در گزارش مربوط به سلامت روانی رئیس جمهور آمریکا کرد. کمی قبل از آن دولت آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود، معاینه جسمی بایدن حاکی از این بوده که «او برای عمل به وظایفش آمادگی دارد.”
بایدن که در نوامبر ۲۰۲۲، ۸۰ ساله شد، در ۷۸ سالگی برای ریاست جمهوری خود تحلیف به جا آورده و تبدیل به پیرترین کسی شد که در تاریخ آمریکا رئیس جمهور می‌شود. او چنانچه در انتخابات ۲۰۲۴ دوباره پیروز شود، قبل از پایان دور دوم ریاست جمهوری احتمالی اش، ۸۶ ساله خواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه