روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ دوشنبه ۲۲ اسفند - شماره 4330

حکم اعدام سرکرده «حرکة النضال» تأیید شد

سرنوشت یک گروه باغی

حکم اعدام «حبیب فرج‌الله چعب» به‌اتهام افسادفی‌الارض از طریق تشکیل و اداره و سرکردگی گروه باغی به‌نام حرکة النضال‌ و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی متعدد در استان خوزستان از سوی دیوان‌عالی کشور ابرام شد.
«حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب اسیود» سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال»، فردی است که حسب محتویات و مستندات موجود در پرونده‌اش و اقاریری که داشته عملیات‌های تروریستی متعددی را علیه مردم ترتیب داده است که یکی از آن‌ها حمله به مراسم رژه نیرو‌های مسلح در اهواز در 31 شهریور سال 97 است که این اقدام تروریستی منجر به شهادت 25 نفر از شهروندان ازجمله یک کودک و مجروح شدن 249 نفر دیگر شد.
گروهک حرکة النضال به‌سرکردگی «چعب» اقدامات تروریستی خونبار دیگری را نیز علیه امنیت مردم ایران انجام داده که ازجمله آنها بمب‌گذاری در اماکن دولتی و سرقت مسلحانه بوده است و در مجموع اقدامات تروریستی اعضای این گروهک، 274 نفر از شهروندان ایرانی شهید یا مجروح شده‌اند.
چعب آخرین نفر از سردستگان این گروه باغی بود که با هوشیاری نیرو‌های حافظ امنیت مردم ایران پس از خروج از سوئد با شگردهای اطلاعاتی دستگیر شد، وی سال‌ها در کشور سوئد مستقر بود و از امکانات و تسهیلات دولت و دستگاه امنیتی این کشور بهره‌‍‌مند می‌شد.
پس از دستگیری متهم، تکمیل تحقیقات و نهایتاً صدور کیفرخواست، جلسات متعدد دادگاه با حضور متهم، وکلای وی و شکات و خانواده شهدای ترور برگزار شد.
دادگاه با توجه به ادله و امارات موجود در پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست و فرج‌الله چعب را به اعدام محکوم کرد.
در نهایت پس از فرجام‌خواهی وکلای متهم، پرونده در دیوان‌عالی کشور مجدداً مورد بررسی‌های همه‌جانبه و دقیق حقوقی و قضایی قرار گرفت.
دیوان‌عالی کشور پس از این بررسی‌ها در رأی خود اعلام کرده است: «در لایحه فرجام‌خواهی وکیل، استدلالی که اساس دادنامه فرجام خواسته را مخدوش کند، ملاحظه نمی‎شود و رأی دادگاه باتوجه به اوراق پرونده و استدلال قضات شعبه منطبق با موازین قانونی و شرعی صادر شده است و اعمال ارتکابی محکوم‌علیه با بزه سردستگی گروه باغی موضوع مواد 130 و 287 قانون مجازات اسلامی انطباق دارد؛ علی‌هذا به‌استناد بند الف ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه فرجام خواسته تأیید و ابرام می‌‎شود.»
در نتیجه این نظر دیوان، حکم اعدام چعب تأیید، نهایی و قطعی می‌باشد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه