روزنامه کائنات
8

صفحه آخر

۱۴۰۱ دوشنبه ۴ مهر - شماره 4216

بازیگر «دیوانه از قفس پرید» درگذشت

 «لوییز فلچر» بازیگر برنده اسکار فیلم سینمایی «دیوانه از قفس پرید» درگذشت. به گزارش کائنات و به نقل از ورایتی، «لوییز فلچر» بازیگر آمریکایی که با ایفای نقش «پرستار رچد»‌ در فیلم سینمایی «دیوانه از قفس پرید»‌ برنده جایزه اسکار شد، در سن  ۸۸ سالگی درخانه‌اش واقع در فرانسه درگذشت.
فیلم کلاسیک «دیوانه از قفس پرید» به کارگردانی «میلوش فورمن» بر اساس رمانی با عنوان اصلی «پرواز برفراز آشیانهٔ فاخته» نوشته «کن کیسی» ساخته شده است و داستان بیماران و پرنسل یک مرکز روانپزشکی را روایت می‌کند. این فیلم سینمایی در سال ۱۹۷۶ در مجموع ۵ جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم و اسکار بهترین بازیگر مرد را با بازی «جک نیکلسون» دریافت کرد.
«دیوانه از قفس پرید» نخستین فیلمی بود که پس از گذشت بیش از ۴ دهه موفق به کسب تمام جوایز شاخه‌های اصلی اسکار از جمله شاخه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمنامه شده بود. این فیلم در چهار شاخه دیگر اسکار نیز نامزد دریافت جایزه بود.
«موسسه فیلم آمریکا» نیز با انتشار فهرست «۱۰۰ سال و ۱۰۰ قهرمان و شخصیت شرور» شخصیت «پرستار رچد»‌ با بازی «لوییز فلچر» به عنوان پنجاهمین شخصیت شرور برتر در تاریخ فیلم معرفی شد.
«فلچر» در تازه‌ترین فعالیت‌های سینمایی در فیلم سینمایی «مرد کامل» که در سال ۲۰۱۳ اکران شد حضور پیدا کرد.
او همچنین برای حضور به عنوان بازیگر مهمان در دو مجموعه تلویزیونی، نامزد دریافت جایزه «امی»‌ شده بود.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه