روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۱ سه شنبه ۲۹ شهريور - شماره 4214

رئیسی: در سازمان ملل، صدای ملت ایران خواهم بود

برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکایی‌ها ندارم

 رئیس جمهور گفت: نماینده و صدای ملت ایران در سازمان ملل خواهم بود.
سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه پیش از ترک تهران جهت حضور در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: ملت ایران ایستادگی و مقاومت داشته و حضور من در این سفر به عنوان صدا و نماینده این ملت خواهد بود.
وی افزود: اگر با تحریم و تهدید، ملت ایران متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل عزتمندانه نخواهد بود، اما حضور من در این سفر عزتمندانه و با افتخار است.
رئیس جمهور ادامه داد: به دلیل قدرتی که ملت ایجاد کرده است، حضور من با افتخار و عزتمندانه است. قدرت مسئولان ناشی از قدرت مردم است و این قدرت مردم به ما جسارت و جرات می دهد تا حرف ملت را بدون لکنت زبان بیان کرده و از حق ملت دفاع کنیم.
رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک با دعوت رئیس سازمان ملل انجام می گیرد، گفت: این سفر فرصتی برای بیان دیدگاه ها و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران است. همچنین فرصتی برای بیان ظلم هایی است که به ملت ایران و مردم تحت ستم دنیا شده است. این سفر محل تبیین ظلم ها و بی عدالتی هاست. در واقع این سفر می تواند یکی از جلوه های جهاد تبیین باشد.
وی افزود: در حاشیه این سفر دیدارهای دو جانبه با مسئولان عالی کشورهای مختلف انجام می شود. تا فرصت باشد دیدار با کشورهایی که تقاضا داشته اند انجام می شود. هیچ برنامه ای برای مذاکره یا ملاقات با آمریکایی ها نداریم. رئیسی با بیان اینکه در این سفر مواضع جمهوری اسلامی ایران بیان می شود، تصریح کرد: اگر فرصت باشد دیداری با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی چهره ها خواهم داشت. اصل حضور در این اجلاس در راستای سیاست خارجی ایران یعنی عزت، حکمت و مصلحت خواهد بود.
نمی‌شود به آمریکایی‌ها اعتماد کرد
همچنین آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس درخصوص مذاکرات وین اظهار کرد: اگر توافقی خوب و منصفانه داشته باشیم، درخصوص حصول توافق جدیت خواهیم داشت. این توافق باید پایدار باشد و تضمین‌هایی باید داده شود. اگر این تضمین‌ها وجود داشته باشد، آن وقت آمریکا نمی‌تواند از آن خارج شود.
رئیسی در پاسخ به این مسئله که «ایرانی‌ها نیز می‌توانند از توافق خارج شوند» اظهار کرد: آمریکایی‌ها پیمان‌شکنی کردند. این کار به طور یکجانبه رخ داد. آن‌ها گفتند که ما از توافق خارج شده‌ایم پس وعده‌های آن‌ها بی‌معنی است.
رئیس‌جمهور کشورمان در پاسخ به سوال «آیا منظورتان این است که نمی‌توانید به آمریکایی‌ها اعتماد کنید» گفت: ما به دلیل رفتاری که از سوی آمریکایی‌ها شاهد بوده‌ایم، نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم. پس اگر تضمینی داده نشود، اعتمادی نیز نمی‌تواند ایجاد شود.
رئیسی در پاسخ به این سوال که «انرژی هسته‌ای ایران در چه زمینه‌های صلح‌آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد» بیان داشت: این انرژی در حوزه‌های درمانی، کشاورزی، نفت و گاز استفاده می‌شود.
وی در پاسخ به این ادعا که «ایران به دنبال سلاح هسته‌ای بوده یا هست» عنوان کرد: ما بارها به این ادعاها پاسخ داده‌ایم. این ادعاها کاملا بی‌اساس است. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که دراختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای در دکترین دفاعی کشورمان جای ندارد.
دکتر رئیسی در پاسخ به این سوال که «آیا حصول توافق در وین باعث آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران خواهد شد» بیان کرد: ایرانیانی هم‌اکنون در زندان‌های آمریکا محبوس هستند. این افراد تنها به این دلیل که تلاش کردند تحریم‌ها را دور بزنند در زندان هستند. ما به آمریکایی‌ها گفتیم که می‌توانیم در این‌باره گفت‌وگویی داشته باشیم. این گفت‌وگوها می‌تواند به صورت جدا از مذاکرات وین میان دو کشور انجام بگیرد. این مسئله‌ای بشردوستانه است. درخصوص این مسئله می‌توان مذاکره کرد.
وی در رابطه با احتمال دیدار مستقیم با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: فکر نمی‌کنم چنین دیداری انجام بگیرد. نه ملاقات و نه مذاکره با وی را مفید نمی‌دانم.  رئیس‌جمهور کشورمان در رابطه با تفاوت دولت بایدن و ترامپ اظهار کرد: دولت جدید در آمریکا ادعا می‌کند که با دولت ترامپ تفاوت دارند. آن‌ها این را در پیغام‌های‌شان به ما ذکر کرده‌اند اما ما در واقعیت شاهد تغییری نبوده‌ایم.
وی ادامه داد: تحریم‌ها بسیار ظالمانه هستند. این ظلم علیه ملت ایران محسوب می‌شود. برای‌ ما مهم است که تحریم‌ها رفع شوند.
دکتر رئیسی در پاسخ به ادعای اعمال تحریم‌های آمریکا علیه وی به دلیل «دست داشتن در برخی اعدام‌ها» گفت: چه مدرکی در این زمینه وجود دارد؟ این‌ها تنها ادعا و اتهاماتی هستند که توسط گروهکی تروریستی مطرح شده‌اند.
وی افزود: هرکس که در ایران مرتکب جرم و جنایت می‌شود، در سیستم قضایی دادگاهی می‌شود و مطابق با کاری که انجام می‌دهند مجازات می‌شود. آن‌ها در حال کشتن مردم بودند و مجازات‌شان با اعمالی که انجام می‌دادند، متناسب بوده است.
سیدابراهیم رئیسی در پاسخ به این سوال که «آیا به هولوکاست باور دارد؟» عنوان کرد: ببینید مسئله تاریخی باید توسط محققان و تاریخ‌نگاران مورد بررسی قرار بگیرد. نشانه‌هایی وجود دارد که این اتفاق انجام گرفته است. اگر این طور است باید اجازه دهند درخصوص آن بررسی‌هایی انجام بگیرد.
رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با «حق موجودیت اسرائیل» گفت: مردم فلسطین یک حقیقت است. این حق برای مردم فلسطین است که مجبور شده‌اند خانه‌های‌شان در سرزمین مادری خود را ترک کنند. آمریکایی‌ها از این رژیم جعلی حمایت می‌کنند تا در آنجا ریشه بدوانند و ساکن شوند.
وی درخصوص اینکه دیگر کشورها از جمله بحرین، سودان، مراکش و امارات موجودیت اسرائیل را پذیرفته‌اند و حتی عربستان سعودی نیز به گفت‌وگو با اسرائیل پرداخته است، گفت: اگر کشوری با رژیم صهونیستی دست دهد، شریک جرم آن‌ها در جنایات‌شان است و دارند به ایده فلسطین از پشت خنجر می‌زنند.
دکتر رئیسی در رابطه با ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: کاری که دولت وقت آمریکا به دستور مستقیم شخص ترامپ برای ترور سردار سلیمانی انجام داد، عملی شنیع بود. ما می‌خواهیم که عدالت اجرا شود و این مسئله را فراموش نخواهیم کرد.
وی در پاسخ به اینکه «آیا ایران برای تلافی کردن این اقدام واشنگتن به ترور مقامات آمریکایی خواهد پرداخت» بیان داشت: این اقداماتی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان انجام می‌دهند. ما به اقدامات مشابه نخواهیم پرداخت.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران در مقابل تحریم‌ها دوام خواهد آورد، گفت: درست است که تحریم‌ها موانع و مشکلاتی برای‌مان ایجاد خواهد کرد اما کشورهای دیگری نیز تحت تحریم هستند. آمریکا با این کار، این کشورها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند و باعث می‌شود که تحریم‌های‌شان بلااثر شوند. این روش جواب نمی‌دهد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه