روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۱ يکشنبه ۲۷ شهريور - شماره 4212

ایران عضو رسمی سازمان همکاری‌ شانگهای

دستاوردهای ۱۰ دیدار

 سفر سه روزه رییس جمهور کشورمان به سمرقند، جمعه شب با آغاز و اعلام عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای توسط رییس جمهور ازبکستان و با تشویق حاضران و در نهایت با بازدید از مجموعه تاریخی «ریگستان» پایان یافت.
بیست و دومین دوره اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روز جمعه در حالی آغاز شد که سید ابراهیم رییسی در سومین و آخرین روز سفرش به ازبکستان علاوه بر سخنرانی در این اجلاس با برخی همتایان خود دیدار و گفت و گو کرد.
اسناد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای ۲۳ شهریورماه به‌ امضای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه رسید، همچنین پیش از عزیمت رئیس‌جمهوری ایران به سمرقند لایحه عضویت کشور در این نهاد اقتصادی منطقه‌ای برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
تاکید اعضای شانگهای بر اجرای کامل برجام
بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد که در آن اعضا خواستار اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران توسط تمام طرف‌ها شدند.
در این بیانیه تاکید شده است: کشورهای عضو بر اجرای ادامه دار برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران (برجام) و در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأکید دارند و کشورهای عضو شانگهای از طرف‌ها می‌خواهند به تعهداتشان در راستای اجرای جامع، کامل و موثر برجام متعهد باشند.
دستاوردهای ایران از سمرقند
سید ابراهیم رئیسی در بازگشت از سفر سه روزه به ازبکستان در تشریح نتایج و دستاوردهای این سفر، با بیان اینکه سفر به سمرقند در راستای تقویت سیاست همسایگی و همه‌جانبه‌گرایی اقتصادی ایران انجام شد، گفت:‌ در راستای این نگاه ابتدا دیداری دوجانبه با رئیس جمهوری و مقامات عالی‌رتبه ازبکستان داشتیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در ۲۰ سال گذشته مسئولین عالی ایران و ازبکستان سفر متقابلی به کشورهای یکدیگر نداشتند، افزود: مسائل مورد علاقه طرفین در عرصه تمدنی و فرهنگی و نیز همکاری‌های اقتصادی و تجاری در حوزه‌های ترانزیتی و انرژی، در دیدار با مقامات ازبکستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرف ازبکستانی اعلام کرد که تمایل دارد همکاری با ایران را در اولویت سیاست‌های خود قرار دهد و این زمینه و امکان خوبی برای هر دو کشور است. رئیسی بخش بعدی برنامه‌های سفر خود به ازبکستان را دیدار با سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای عنوان کرد که در اجلاس سمرقند شرکت کرده بودند و اظهار داشت: در این راستا بیش از ۱۰ دیدار داشتیم و مسائل دوجانبه و ارتباطات اقتصادی و تجاری را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه در این دیدارها اراده جدی جمهوری اسلامی در توسعه روابط همسایگی برای طرفین محرز و تصمیمات خوبی برای گسترش همکاری‌ها اتخاذ شد، تصریح کرد: سران کشورهای چین، پاکستان، هند و دیگر کشورها به شکل رسمی از بنده برای سفر دعوت به عمل آوردند که این سفرها در زمان مناسب برای پیگیری توافقات صورت گرفته در این دیدارها انجام خواهد شد. رئیسی بخش دیگر برنامه‌های سفر خود را سخنرانی در بیست و دومین اجلاس سران سازمان شانگهای عنوان و خاطرنشان کرد: در این سخنرانی ظرفیت‌های متنوع جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری با سازمان شانگهای و کشورهای عضو تشریح شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اعلام ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای در نشست سمرقند، گفت: عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای زمینه خوبی را جهت ارتباط با زیرساخت‌های اقتصادی منطقه برای فعالان اقتصای کشورمان فراهم می‌کند و از همه فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی می‌خواهم با توجه به اقبال کشورهای منطقه برای همکاری با ایران و استفاده از کالاهای ساخت کشورمان، کار و تلاش خود را در مسیر بهره گرفتن از این فرصت مضاعف کنند.
رئیسی افزود: آنچه در نتیجه این سفر و رایزنی‌های انجام شده در آن حاصل شد، نشان می‌دهد که تلاش دشمن برای به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران با تهدید و تحریم، با شکست مواجه شده است و امروز همه کشورها علاقمند به گسترش همکاری‌ها و روابط خود با ایران هستند.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه