روزنامه کائنات
3

اقتصاد

۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد - شماره 4189

چرا صادرات ایران به بنگلادش اوج نمی‌گیرد؟

 رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر جدید ایران در بنگلادش، موانع تعرفه‌ای و مشکلات حمل‌ونقل را به عنوان اصلی‌ترین عوامل تضعیف روابط تجاری ایران و بنگلادش برشمرد.
منصور چاوشی، سفیر جدید ایران در داکا، پایتخت بنگلادش در آستانه عزیمت به محل مأموریت خود در داکا، با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرده و دو طرف راهکارهای تقویت تجارت و افزایش حجم مبادلات ایران و بنگلادش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در این دیدار غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، با اشاره به رشد بالای اقتصادی بنگلادش و آغاز رویکردهای توسعه محور طی سالهای گذشته در این کشور، چشم‌انداز آینده اقتصادی بنگلادش را مثبت ارزیابی و بر لزوم تقویت زیرساخت‌های تجاری ایران با کشور بنگلادش برای توسعه همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.
او ادامه داد: با توجه به برنامه‌های توسعه زیرساختی در بنگلادش، ظرفیت‌های همکاری مختلفی از جمله تأمین مصالح و فناوری‌های راه‌سازی و ساخت‌وساز مثل قیر و سیمان، سوخت، همکاری در بخش ناوگان حمل‌ونقل و ساخت اتوبوس، سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌ها در صنایع مختلف از جمله پوشاک و همچنین حوزه‌های کشاورزی، داروهای گیاهی و تجهیزات پزشکی، و بسیاری از زمینه‌های دیگر وجود دارد.
رئیس اتاق ایران تأکید کرد: در زمینه تجارت با بنگلادش دو موضوع موانع تعرفه‌ای و مشکلات حمل‌ونقل سایه افکنده که نیاز است این چالش‌ها تسهیل شود.
شافعی افزود: کشور بنگلادش با برخی کشورها و همچنین اتحادیه اروپا معافیت‌های تعرفه‌ای برقرار کرده و لذا برای هموار کردن راه تجارت دو کشور لازم است توافق تجارت ترجیحی که پیش از این نیز تصویب شده عملیاتی گردد.
او با اشاره به سفر اخیر هیات اعزامی اتاق ایران به داکا برای شرکت در اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو سازمان دی ۸ گفت: این هیات در خصوص برنامه‌های همکاری از جمله کاهش تعرفه‌های تجاری و لغو روادید تجاری بین اعضای این سازمان به رایزنی پرداخت. همچنین اعلام آمادگی برای برگزاری دور بعدی اجلاس اتاق‌های بازرگانی هشت کشور اسلامی در حال توسعه در تهران صورت گرفت و از سوی اتاق‌های دیگر نیز از این موضوع استقبال شد.
بر اساس گزارش سایت اتاق ایران، شافعی ادامه داد: اتاق بازرگانی بوشهر اتاق معین و مسئول هماهنگی و تنظیم همکاری‌های دو کشور ایران و بنگلادش است. با این حال یکی از اقداماتی که اتاق ایران در دستور کار داشت، تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و بنگلادش بود که خوشبختانه در هفته جاری توسط هیات رئیسه اتاق ایران مورد تصویب قرار گرفت و به زودی این کمیته شکل خواهد گرفت.
او افزود: همچنین بر اساس رایزنی‌هایی که در سفر اخیر در بنگلادش صورت گرفته، فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بنگلادش نیز قول تشکیل کمیته متناظری در بنگلادش پس از تشکیل کمیته در ایران را داده است.
شافعی تأکید کرد: نیاز است شناخت بیشتری از بازارهای دو کشور برای فعالان اقتصادی ایرانی و بنگلادشی ایجاد شود. همچنین مقدمات برگزاری رویدادهای اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری نیز با همکاری سفارت ایران در بنگلادش در حال انجام است که با فعال شدن کمیته مشترک بازرگانی این برنامه‌ها نیز تقویت خواهد شد.

اختلال مسیرهای ارتباطی شمال کشور حل شد
پلتفرم‌های خارجی
به حال عادی برگشتند
 براساس اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت، اختلال مسیرهای ارتباطی شمال کشور که منجر به ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود، حل شد.
کاربران روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی، از اختلال در پلتفرم‌های خارجی به‌خصوص اینستاگرام خبر دادند و اعلام کردند که بارگیری تصاویر و ویدیوها در این شبکه اجتماعی با مشکل مواجه است.
در این راستا شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: روز گذشته برخی از لینک‌های ارتباطی شمالی کشور از مبدا کشورهای همسایه برای ساعاتی دچار اختلال شد که این اختلال باعث ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود. این مساله با جایگزینی ظرفیت‌های پشتیبان در ساعات پایانی شب گذشته مرتفع شد.
بر اساس این گزارش این اختلال بیشتر ارتباطات ثابت کشور را تحت تاثیر قرار داده بود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه