روزنامه کائنات
8

صفحه آخر

۱۴۰۱ شنبه ۲۴ ارديبهشت - شماره 4127

گزارش کائنات از گیشه سینما؛

فیلم‌ها همچنان نمی‌فروشند

  بنیامین صادقی- اکران نوروزی با تمام حاشیه‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که شده بود، اکران موفقی نبود، از این‌رو دست‌اندرکاران تلاش کردند با اضافه کردن فیلم‌های جدید و مخاطب‌پسند مخاطبان را با سالن‌های سینما آشتی دهند. تلاشی که هنوز ثمر نداده‌ است و استقبال مردم از فیلم‌های در حال اکران پایین است.
جدیدترین فیلم اکران شده در سینماها به کارگردانی رضا درمیشیان با جمعی از بازیگران و چهره‌های مطرح پس از دو روز به فروش ۱۳۳ میلیون تومانی رسید.
در هفته گذشته فیلم «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان در گروه آزاد اکران خود را آغاز کرد که تا ظهر روز جمعه، بیست و سوم اردیبهشت‌ماه بیش از ۳۲۰۰ نفر مخاطب داشت. در میان دیگر فیلم‌های در حال اکران رقابت برای جذب مخاطب بین دو کمدی «سگ بند» و «انفرادی» است که البته هنوز هیچ فیلمی نتوانسته حتی یک میلیون نفر مخاطب داشته باشد.
«سگ بند» ساخته مهران احمدی از اواخر اسفند سال قبل به عنوان یکی از فیلم‌های اکران نوروزی روی پرده رفت و تا جمعه ظهر با بیش از ۹۶۳ هزار نفر تماشاگر حدود یک میلیارد تومان فروش داشته است.
«انفرادی» به کارگردانی مسعود اطیابی هم که از ابتدای اردیبهشت به سینما آمده تاکنون اگرچه در جایگاه اول جدول فروش قرار دارد فقط حدود ۳۷۰ هزار نفر تماشاگر داشته و ۱۳ میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان هم فروش داشته است.
«موقعیت مهدی» هادی حجازی‌فر دیگر فیلم نسبتاً پرفروش گیشه این روزهای سینما است که با حدود ۳۷۰ هزار نفر مخاطب و فروش بیش از ۱۱ میلیارد تومان روی پرده است. فیلم کمدی «شادروان» ساخته حسین نمازی هم توانسته با جذب ۳۷۵ هزار و ۵۵۰ نفر بیش از ۹ میلیارد تومان فروش داشته باشد.
فیلم پلیسی امنیتی «روز صفر» به کارگردانی سعید ملکان نیز بیش از ۲۵۰ هزار نفر تماشاگر داشته و رقم فروش آن به هشت میلیارد و ۱۶۵ میلیون تومان رسیده است. «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان تاکنون ۱۷۲ هزار نفر تماشاگر داشته و میزان فروش آن هم به ۶ میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است.
«لامینور» یکی از فیلم‌های جدیدی است که از ابتدای اردیبهشت‌ماه روی پرده رفته و این اثر داریوش مهرجویی تا ظهر امروز ۳۱ هزار و ۵۸۰ نفر مخاطب داشته و فروش آن به یک میلیارد و ۳۱ میلیون تومان رسیده است.
فیلم اجتماعی «مغز استخوان» به کارگردانی حمیدرضا قربانی هم با میزبانی از ۲۷ هزار و ۹۵۰ نفر تماشاگر تا ظهر جمعه یک میلیارد و ۲۱ میلیون تومان فروش داشته است.
بر اساس آمار سامانه مدیریت اکران و فروش سینما (سمفا) در جدول فروش، احتمالاً اکران فیلم‌ها تا مدتی دیگر هم برای رسیدن به کف فروش ادامه داشته باشد و به زودی با تشکیل شورای صنفی نمایش تکلیف اکران دوم عید فطر مشخص خواهد شد.
مدیر سینما استقلال: تعجب مخاطبان از فیلم مهرجویی!
در همین حال یکی از سینماداران با اشاره به وضعیت نامناسب استقبال از فیلم سینمایی «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی، از تعجب مخاطبان بابت کیفیت پایین این فیلم سینمایی گفت.
حسن فیضی مدیر سینما «استقلال» تهران درباره شرایط استقبال از فیلم‌های در حال اکران به‌ویژه پس از افزوده شدن سه فیلم اکران عید فطر به چرخه اکران، گفت: واقعیت این است که فروش فیلم‌ها در حال حاضر برای هیچ سینمایی راضی‌کننده نیست چرا که متأسفانه از فیلم‌ها استقبالی نمی‌شود. وی افزود: با اضافه شدن سه فیلم اکران عید فطر، اندکی شرایط بهتر شده اما همچنان سینماهایی که فیلم کمدی روی پرده دارند، شرایط خوبی را تجربه می‌کنند. مشخصاً سینماهایی که در حال حاضر فیلم «انفرادی» را در حال اکران دارند، شرایط خوبی را هم از نظر فروش تجربه می‌کنند.
فیضی درباره فیلم‌های در حال اکران در سینما «استقلال» هم گفت: در ترکیب فیلم‌هایی که ما روی پرده داریم، «موقعیت مهدی» تاکنون فروش بهتری داشته است. به تازگی هم دو فیلم «مغز استخوان» و «لامینور» را روانه پرده کرده‌ایم. متأسفانه استقبال از «لامینور» بسیار ضعیف است و «مغز استخوان» هم شرایط مشابهی دارد، به نسبت این دو فیلم «موقعیت مهدی» همچنان فروش بهتری دارد.
این سینمادار با اشاره به عدم استقبال از «لامینور» به رغم تمام حاشیه‌های به‌وجود آمده برای این فیلم تأکید کرد: بالاخره مردم خود فیلم را می‌بینند و از طریق شبکه‌های مجازی در جریان نظرات قرار می‌گیرند، در حال حاضر مخاطبانی هم که برای تماشای این فیلم به سینما می‌آیند هم ناراضی سالن را ترک می‌کنند و می‌گویند انتظار نداشتیم داریوش مهرجویی چنین فیلمی بسازد! مخاطبان این فیلم بسیار اندک هستند و همان‌ها هم ناراضی از سینما بیرون می‌روند.
فیضی در ادامه درباره اینکه اکران چه فیلم‌هایی در شرایط فعلی می‌تواند منجر به استقبال مخاطبان شود هم توضیح داد: معمولاً مخاطبان در شرایط فعلی به دنبال فیلم‌های طنز و کمدی هستند. حتی وقتی از ما سراغ می‌گیرند می‌پرسند فیلم «خنده‌دار» چه دارید!؟ ذائقه مردم در حال حاضر به این سمت رفته است. می‌گویند نمی‌خواهیم در سینما درس یاد بگیریم و فقط می‌خواهیم بخندیم و با خانواده تفریح کنیم.
این سینمادار درباره تأثیر افزایش ۵۰ درصدی بلیت سینماها در افت استقبال مخاطبان از فیلم‌ها هم گفت: در حال حاضر همه چیز گران شده است و اینگونه نیست که تنها بلیت سینما گران شده باشد. اگر فقط بلیت گران شده بود، شاید مردم به آن معترض می‌شدند اما در حال حاضر و به نسبت قیمت‌های دیگر و چیزهایی که هر روز گران‌تر می‌شود، قیمت بلیت سینما چندان هم گران نیست. فکر نمی‌کنم افزایش قیمت تأثیری بر شرایط استقبال مخاطبان از فیلم‌ها داشته باشد و بیشتر همان کیفیت فیلم‌هاست که تعیین‌کننده است.
* ۱۰درصد درآمد اکران فیلم«مجبوریم» به زنان کارتن‌خواب اختصاص یافت
پنجشنبه شب نخستین نمایش فیلم «مجبوریم»ساخته رضادُرمیشیان باحضور بهمن فرمان‌آرا،فاطمه معتمدآریا، همایون ارشادی ،مجتبی پیرزاده و رضادُرمیشیان بااستقبال تماشاگران در پردیس کورش برگزارشد.
بهمن فرمان‌آرا درابتدای نمایش«مجبوریم»گفت: «دُرمیشیان یکی از بهترین کارگردانان جوان این مملکت است که خیلی در حقش ناحق شده...»
فاطمه‌معتمدآریا بازیگر«مجبوریم»نیزدرسخنانی گفت: «حیات و هستی سینمای مابسته به تماشاچی‌هایش است،خیلی از فیلم‌هایی که آقای درمیشیان ساخته یاما کارکردیم درصندوق‌خانه‌ها است وهیچ کس نمی‌داند چه ارزشی داردچون به وسیله تماشاچی‌هامحک نمی‌خورد.»
در ادامه رضا دُرمیشیان گفت:«جای خیلی ازعوامل فیلم دراینجا خالی است.نگارجواهریان که سرتئاتر بود،استاد کیهان کلهر و…ومادرم که هنوزفقدانش راحس می‌کنم واحساس می‌کنم دراین سالن است.»
وی افزود:همان‌قدر که خیلی خوشحالم ازاکران «مجبوریم»ناراحتم ازاتفاقی که برای مستندسازان زن و یک عکاس زن افتاده و امیدوارم آن‌ها هرچه زودتر آزاد شوندوبه خانه‌هایشان برگردند.
درمیشیان درادامه گفت:«مجبوریم قصه غربت آدم‌ها در سرزمین خودشان است. آدم‌هایی که در سرزمین خودشان در غربتند. داستان ایرانیان بدون شناسنامه در داخل ایران. یک تا دو میلیون ایرانی بدون شناسنامه که حتی در سرشماری آماری هم نیستند چه برسد به این‌که از حقوق شهروندی برخوردارباشند ومن تلاش کردم با این فیلم دینم رابه زنان بدسرپرست، کارتن‌خواب وایرانیان بدون شناسنامه اداکنم وبرای این کار ده درصد ازحقوق نمایش این فیلم درتمام سینماهای سراسرکشور رابه زنان بی سرپرست، بدسرپرست و کارتن‌خواب تقدیم می‌کنم. این مبلغ دراختیار فرشته‌ی نازنینی به نام «لیلا ارشد» قرار خواهد گرفت تاب رایشان هزینه شود.»

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه