روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۰ چهارشنبه ۳۰ تير - شماره 3943

دلایل افزایش سفر به ترکیه، امارات و...

پنج دلیلی که ایرانی‌ها را به خروج از مرز می کشاند

 کمبود واکسن کرونا، سفرهای تفریحی و سیاحتی، آزمون‌های بین‌المللی و ویزای آمریکا،  کانادا و... باعث شده تا ایرانی‌ها در سال‌های اخیر بیشترین سفر را به خارج از کشور برای برطرف کردن این نوع از نیازهایشان انجام دهند.
باتوجه به کاهش مسافرت‌های خارجی ایرانی‌ها به دلیل همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، اما چند ماهی است که به علت عرضه کردن واکسن کرونا برای مسافران ایرانی در کشورهایی، چون ارمنستان، ترکیه، عربستان و روسیه مرز‌ها باز شده و میزان سفر‌های ایرانیان هم افزایش یافته است.
علاوه بر بحث واکسن که به دلیل کمبود و روند کندش در ایران تور‌های گردشگری را به راه انداخته، چند سالی است که اعمال برخی تحریم‌ها و همچنین محدودیت‌ها باعث شده تا ایرانی‌ها به فکر مسافرت‌های خارج از کشور بیفتند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.
* واکسن کرونا
واکسن کرونا که از مهم‌ترین نیاز‌های های انسان در این برهه از زمان است، کندی و غیرشفاف بودن جریان واکسیناسیون در کشور باعث شده تا عده بسیاری از ایرانی‌ها به جهت دریافت واکسن، راهی ارمنستان شوند و رایگان واکسینه شوند.
البته تزریق دو دز و اقامت ۱۰ روزه در ارمنستان مبلغ تور را افزایش داده که بااین حال بازهم بر تمایل برخی ایرانی‌ها برای تزریق واکسن نمی‌کاهد.
در همین راستا سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک گفته که از ابتدای تیر سال جاری تا پایان روز گذشته، ۱۴ هزار و چهار نفر به ارمنستان سفر کردند که ۱۰ هزار و ۹۳ نفر آنان از مرز زمینی «نوردوز» در استان آذربایجان شرقی به سمت این کشور مسافرت کردند.
لطیفی اضافه کرد: «از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۳ نفر از مرز زمینی نوردوز در استان آذربایجان شرقی به سمت این کشور حرکت کرده‌اند. در این مدت ۳۵ پرواز نیز از فرودگاه امام (ره)، سه هزار و ۹۱۱ مسافر را به مقصد ارمنستان منتقل کرده است.»
* ویزای آمریکا و کانادا
علاوه بر اینکه ایالت متحده آمریکا و کانادا در ایران سفارت ندارند، روابط دیپلماتیک ایران با این دو کشور هم قطع شده است. از همین رو هر کسی که از داخل ایران قصد سفر یا مهاجرت به آمریکا را داشته باشد، باید راهی کشوری دیگر در همسایگی ایران شود.   
از جمله کشور‌هایی که ایرانی‌ها برای گرفتن ویزا به آنجا سفر می‌کنند، می‌توان به ترکیه، گرجستان، ارمنستان و در دوره‌ای امارات و حالا پاکستان اشاره کرد.  
البته سه نوع سفارت غیررسمی ایرانی هم در آمریکا و کانادا فعالیت می‌کنند که از یک گفتمان و یک دسته روایت خاص پیروی می‌کنند. بااین حال مورداعتمادترین کشور‌ها برای اخذ ویزای این دو کشور همان ترکیه، گرجستان و ... هستند.
* سفر به قصد تفریح
طبیعتا بسیاری از سفرها نیز در حوزه گردشگری قرار دارد. کشورهایی همچون ترکیه، امارات حتی ارمنستان، گرجستان و آذربایجان جذابیت‌هایی دارند که توجه ایرانیان را جلب می‌کند.
برگزاری کنسرت‌ها های خوانندگان ایرانی در کنار جذابیت های تفریحی، تاریخی و محیطی  باعث شده که ایرانیان زیادی سالانه به این کشورها سفر کنند.
طبیعتا برخی ممنوعیت‌ها در داخل ایران نیز در افزایش این سفرها موثر بوده است.
اما مسئله دیگر افزایش مهاجرت ایرانیان به این کشورهاست. بسیاری از ایرانیان خود یا اقوامشان در این به ترکیه، امارات و ... مهاجرت و یا اینکه ملکی در این کشورها خریداری کرده‌اند. این  مورد نیز تاثیر زیادی در افزایش سفرها و رفت و آمد به این کشورها داشته است.
* آزمون‌های بین المللی
در سال‌های اخیر تغییر قوانین، تحریم‌ها، افزایش شیوع کرونا و مسائل دیگر باعث شده تا ایرانی‌ها برای گرفتن برخی مدارک بین المللی نظیر تافل، آیلتس، GMAT یا CFA به کشور‌های همسایه بروند. یکی از محبوب‌ترین مقاصد این سفر‌ها دبی بود که با لغو سفر‌های بدون ویزا اقبالش کم شد و در سال‌های گذشته ترکیه، ارمنستان و گرجستان جایش را گرفته‌اند. فروردین امسال سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرد که به دلیل افزایش شیوع کرونا در کشور، برگزاری آزمون‌های بین الملل و همچنین آزمون الکترونیکی زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو (Tolimo) در دوره ۱۵۹ لغو شده است.
بر اساس اعلام این سازمان، با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP تمامی آزمون ­های Life, IELTS, GRE Subject, TOEFL, GRE General, Skills, UKVI  مورد اشاره در ایران از ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ برابر با ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰ تا اطلاع ثانوی برگزاری نخواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه