روزنامه کائنات
3

اقتصاد

۱۳۹۹ سه شنبه ۵ اسفند - شماره 3852

دبیر کارگروه تنظیم بازار خبر داد؛

تخصیص ارز واردات کالاهای اساسی برای 6 ماهه نخست 1400

  دبیر کارگروه تنظیم بازار از تخصیص ارز مورد نیاز ۶ ماهه نخست ۱۴۰۰ برای واردات کالا‌های اساسی توسط بانک مرکزی خبر داد و گفت: در حدود ۲ ماه گذشته، چهار میلیون تن انواع کالا‌های اساسی از بنادر کشور تخلیه شده است.
عباس قبادی در پایان جلسه ستاد تنظیم بازار کشور در جمع خبرنگاران افزود: بانک مرکزی همکاری خوبی در مورد تخصیص ارز مورد نیاز واردات کالا‌های اساسی در 6 ماه نخست سال آینده انجام داده و ارز مورد نیاز را تخصیص داده است.
وی اضافه کرد: در حدود 2 ماه گذشته، چهار میلیون تن انواع کالا‌های اساسی از بنادر کشور تخلیه شده و به همین میزان موجودی در بنادر کشور داریم که این میزان، جدا از کالا‌های در حال ورود و روی کشتی‌ها است.
دبیر ستاد تنظیم بازار همچنین با اشاره به واردات 21 میلیون تن کالا به ارزش 10 میلیارد دلار از ابتدای سال گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزنی 25 درصد کاهش یافته، اما شاهد افزایش 10 درصدی واردات کالا‌های گروه یک و 22 که کالا‌های مورد نیاز و مواد اولیه کارخانجات است هستیم. وی افزود: از سویی کالا‌های گروه‌های 26 و 27 که کالا‌های غیر ضروری هستند از نظر وزنی رشد منفی 23 درصدی داشته اند که مقایسه این دو آمار، نشان می‌دهد که واردات کشور به سوی واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات و کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم سوق یافته است.
قبادی از ثبات بازار تخم مرغ و عرضه آن با نرخ مصوب خبر داد و گفت: عرضه مرغ هم تا هفته‌های آینده به شرایط مطلوب بازخواهد گشت چرا که حجم ورودی مرغ به بازار افزایش یافته و روند باثباتی در بازار مرغ خواهیم داشت.
وی عدم تعادل بازار مرغ را، ناشی از وقفه یک هفته‌ای در عرضه و افزایش تقاضای مرغ دانست و افزود: تلاش برای تنظیم بازار شب عید و ماه مبارک رمضان موجب این وقفه یک هفته‌ای در عرضه و در نتیجه افزایش قیمت مرغ در برخی استان‌ها بود.
به گفته دبیر ستاد تنظیم بازار، هم اکنون به میزان کافی کنجاله و ذرت در اختیار بخش تولید قرار گرفته است، اما وجود برخی مشکلات در توزیع موجب اخلال در عرضه مرغ شد.
قبادی همچنین در خصوص کمبود روغن و خبر عرضه آن با کارت ملی گفت: توزیع روغن با کارت ملی یک شیطنت بوده و چنین چیزی را تکذیب می‌کنم.
وی افزود: میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور حدود 150 هزار تن است که در ماه گذشته بین 170 تا 180 هزار تن تولید روغن داشتیم، اما به جهت فضای روانی که در کشور ایجاد شد و برخی به آن اخبار در خصوص احتمال تغییر نرخ ارز و ... دامن زدند که موجب هجوم مردم به فروشگاه‌ها و افزایش تقاضا و شکل گیری احتکار خانگی شد و وقفه‌هایی در تولید و توزیع بوجود آمد.
دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: مصرف اکثر خانوار‌ها روغن مایع است و روغن جامد بیشتر مصرف صنعتی و صنفی دارد، اما افزایش تقاضای روغن مایع موجب شد بخشی از ظرفیت تولید روغن جامد نیز به این بخش تخصیص یابد که موجب کسری در تولید روغن جامد هم شد. وی گفت: با تخصیص سهمیه به صنایعی که از روغن جامد استفاده می‌کنند و عرضه به میزان کافی آن، بزودی بازار روغن هم به تعادل می‌رسد.
دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: قیمت روغن در سال آینده به هیچ وجه افزایش نخواهد یافت و عرضه این محصول به میزان مورد نیاز همچنان تداوم خواهد داشت. قبادی همچنین از تدارک و ذخیره سازی 40 هزار تنی سیب و پرتقال مورد نیاز شب عید خبر داد و گفت: کار تحویل سیب و پرتقال به استان‌هایی که قرار شد توسط این ستاد انجام شود آغاز شده و سیب و پرتقال از استان‌های غرب و شمال کشور به این استان‌ها تحویل شده است و اگر بازهم استان‌ها نیاز بیشتری را اعلام کنند آماده تامین آن هستیم. وی همچنین افزود: با مصوبه ستاد تنظیم بازار، واردات موز منوط به صادرات سیب درختی شد تا بخشی از مشکلات باغداران این بخش هم حل شود، اما اگر تولیدکنندگان و تعاونی‌های مربوطه متقاضی باشند، شهرداری تهران اعلام کرده که فضای مورد نیاز آن‌ها را برای عرضه مستقیم در میادین میوه و تره بار در اختیار آن‌ها قرار دهد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه