روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۲ دوشنبه ۲۷ شهريور - شماره 4446

رییس سازمان ملی مهاجرت خبر داد:

مصمم به اصلاح سیستم پناهجویی کشور هستیم

کائنات|رییس سازمان ملی مهاجرت گفت: مصمم هستیم تا سیستم پناهجویی در کشور را متناسب با ظرفیت‌های ملی و حمایت‌های بین المللی اصلاح کنیم؛ حمایت‌های ناچیز مالی دفاتر سازمان‌های بین‌المللی و بشردوستانه و تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه بر زندگی اتباع خارجی به ویژه در حوزه بهداشت و درمان تاثیرات بسیار منفی به جای گذاشته است.
اشتفان پریزنر هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با عبدالله مبینی رئیس سازمان ملی مهاجرت در محل این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار که به درخواست پریزنر برگزار شد، مبینی رئیس سازمان ملی مهاجرت از رویکرد جدید این سازمان در حوزه مدیریت مهاجرت و همچنین نحوه تعامل با سازمان‌های بین‌المللی فعال در این حوزه مطالبی بیان کرد. مبینی با اشاره به اهمیت مدیریت روزآمد جمعیت پناهنده ساکن در کشور، از اجرای طرح هوشمندسازی مدیریت اتباع خارجی و ضرورت آن برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور میزبان پناهندگان عمدتا افغانستانی خبر داد. وی با وسیع خواندن نیازهای جمعیت کثیر پناهندگان حاضر در کشور، بر ضرورت توسعه پروژه‌های زیربنایی چون پروژه‌های عمرانی در حوزه‌های آموزش، بهداشت، درمان و معیشت تاکید کرد. رییس سازمان ملی مهاجرت در این باره افزود: مصمم هستیم تا سیستم پناهجویی در کشور را متناسب با ظرفیت های ملی و حمایت‌های بین المللی اصلاح کنیم و همانطور که می‌دانید حمایت‌های مالی دفاتر سازمان‌های بین‌المللی و بشردوستانه فعال در حوزه پناهندگان و آوارگان در کشور بسیار ناچیز است. تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه ایالات متحده آمریکا و حمایت دولت‌های غربی از این تحریم‌ها هم وجود دارد. متاسفانه این تحریم‌ها بر زندگی اتباع خارجی خصوصاً در حوزه بهداشت و درمان تاثیرات بسیار منفی به جای گذاشته است. مبینی یادآور شد: درست زمانی که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور اصلی میزبان جمعیت کثیر پناهندگان افغانستانی نیازمند تامین تجهیزات و اقلام بهداشتی و دارویی در حوزه بیماری‌هایی است که به دلیل تحریم‌های ظالمانه امکان دسترسی به آنها وجود ندارد، متاسفانه شاهدیم نه تنها اقدام موثری از سوی سازمان‌های بین المللی در بی اثر کردن این تحریم‌ها انجام نمی‌پذیرد، بلکه هر ساله کمترین کمک‌های مالی از سوی سازمان‌های بین‌المللی علی الخصوص دفاتر سازمان ملل به ایران تخصیص می‌یابد. وی با اشاره به برخی از خدمات ارائه شده در حوزه‌های مختلف از سوی جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان، هزینه مصرفی بالای آنها را در بخش‌های مختلف چون بهداشت، درمان، آموزش، انرژی، نان و خدمات عمومی معضلی بزرگ برای کشور دانست و افزود: چنانچه حمایت‌های مالی بیشتر از سوی سازمان ملل در سال ۲۰۲۴ میلادی به جمهوری اسلامی ایران تخصیص نیابد و همچنان نگاه تبعیض آمیز و دوگانه جوامع بین‌المللی در برخورد با کشور ایران و سایر کشورها در زمینه میزبانی از اتباع ادامه یابد، جهان شاهد تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال اتباع خارجی خواهد بود.
رئیس سازمان ملی مهاجرت در ادامه گفت: سازمان ملل باید به بحران پناهندگان و آوارگان افغانستانی توجه بیشتری کرده و رسیدگی ویژه به جامعه میزبان آنان را در دستور کار خود قرار دهد. سازمان‌ملل باید مشارکت جدی و همه جانبه در تقسیم بار و مسئولیت حمایت از پناهندگان و آوارگان داشته باشد و در برقراری امنیت پایدار در کشور افغانستان تلاش مضاعف کند و بازگشت داوطلبانه پناهندگان و آوارگان به کشور خود را تسهیل کند.
براساس این گزارش، درباره دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران هم مشارکت جدی‌تر و اقدام عملگرایانه این دفاتر مورد تاکید قرار گرفت. همچنین نظارت بیشتر دفتر سازمان ملل بر فعالیت‌ها و برنامه‌های دفاتر نمایندگی این سازمان در جمهوری اسلامی ایران از دیگر موضوعات این گفت‌وگو بود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه