روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۲ دوشنبه ۲۷ شهريور - شماره 4446

امیرعبداللهیان:

ایده‌های سلطان عمان درباره مذاکرات را در نشست‌های دیپلماتیک بررسی کردیم

کائنات|«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در چارچوب تقویت روابط با سوریه و لبنان سفری به این دو کشور داشت؛ به ویژه در زمینه پیگیری توافقنامه‌های امضا شده میان ایران و سوریه در خلال سفر سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور کشورمان به دمشق در سال جاری. این سفر (سفر حسین امیرعبداللهیان به سوریه و لبنان) هم‌زمان با تحولات مهمی از جمله تحرکات آمریکا در مرزهای شرقی سوریه و نیز تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه رهبران مقاومت فلسطین بود.
در همین راستا و به دلیل اهمیت این تحولات، روزنامه الوفاق مصاحبه‌ای با وزیر خارجه کشورمان داشته است که متن آن به شکل سوال و جواب، به صورت زیر است:
بیگانگان در تلاش برای بازگرداندن گروه‌های تروریستی به سوریه هستند
خبرنگار الوفاق این گفتگو را با اشاره به تحولات جدید در مرزهای سوریه و عراق شروع کرده و پرسید: در دوره اخیر شاهد تحرکاتی از جانب آمریکا در مرزهای عراق و سوریه به ویژه در منطقه حضور اشغالگران آمریکایی بوده‌ایم. آیا سفر اخیر شما به سوریه و لبنان در چارچوب تاکید بر این مسئله بود که ایران در کنار هم‌پیمانان خود ایستاده است؟
حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال گفت: در حقیقت ما امروز با دو صحنه در سوریه مواجهیم. صحنه اول مربوط به دیدگاه جدید جهان عرب است که تلاش دارد درهای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و بازگشایی سفارتخانه‌ها و انجام توافق‌نامه‌ها در سطوح مختلف با سوریه را باز کند. درواقع جهان عرب و سران کشورهای عربی و اسلامی در منطقه جایگاه سوریه را با صحنه جدید آن درک کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که سوریه کشوری است که نمی‌توان آن را از معادلات منطقه حذف کرد. وی افزود: اما با وجود تسریع در این صحنه مثبت برای سوریه، فعالان خارجی و به ویژه دشمنان سوریه مانند آمریکا فشارهای خود را علیه ملت و دولت سوریه افزایش داده‌اند. من در سفر خود از مقامات سوریه شنیدم که طرف‌های بیگانه و دستگاه‌های جاسوسی خارجی در تلاش برای بازگرداندن گروه‌های تروریستی به منطقه شرق فرات و ادلب با هدف افزایش فشارها علیه سوریه هستند.
وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: قوانین تحمیل شده علیه سوریه از سوی آمریکا موسوم به «قانون سزار» یا «قیصر» در حقیقت با هدف تشدید تحریم‌ها ضد سوریه است. بنابراین به نظر می‌رسد که همه این‌ها (تحولات اخیر) واکنشی از جانب دشمنان سوریه به احیای روابط طبیعی میان این کشور و کشورهای عربی و کشورهای منطقه است. مسئله دیگری که مربوط به سوریه می‌شود، موضوع امنیت مرزهای مشترک سوریه و ترکیه می‌باشد. مقامات سوریه به ما تاکید کرده‌اند که این کشور آمادگی کامل برای محافظت از امنیت مرزهای خود با ترکیه را از داخل اراضی سوریه دارد.
پیشنهاد ایران در جلسه چهارجانبه برای امنیت مرزهای ترکیه و سوریه
حسین امیرعبداللهیان اظهار داشت: در آخرین جلسه از گفتگوهای چهارجانبه بین وزرای خارجه ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در مسکو، ما ایده جمهوری اسلامی ایران را مطرح کردیم که بر اساس آن سوریه و ترکیه برای خروج نیروهای نظامی ترکیه از سوریه توافق کنند. اما در نهایت این معادله‌ای است که متعلق به طرف سوری و ترکی است. طرف دوم این معادله ترکیه است که به امنیت مرزهای خود با سوریه اهمیت می‌دهد و تلاش می‌کند تا مرزهای آن از سوی هیچ یک از گروه‌هایی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، مورد تهدید قرار نگیرند. وی گفت: این موضوع درستی است که ترکیه مطرح کرده؛ بنابراین ما در ایده جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دادیم که سوریه و ترکیه در جلسه چهارجانبه باهم توافق کنند که در وهله نخست ترکیه متعهد به خروج نیروهای نظامی خود از سوریه شود و در وهله دوم سوریه نیز متعهد گردد که نیروهای خود را در مرزها جهت جلوگیری از هرگونه تجاوز به اراضی ترکیه مستقر سازد. جمهوری اسلامی ایران و روسیه نیز به عنوان ضامن دو طرف خواهد بود.
هیچ‌کس نمی‌تواند مرزهای کشورهای منطقه را ببندد
وی ادامه داد: من در جریان سفر خود به دمشق و بیروت اشاره کردم که در زمان کنونی هیچ‌کس نمی‌تواند مرزها و خطوط مواصلاتی بین کشورها را مسدود کند و این مسئله درباره گذرگاه «زنگزور» نیز صدق می‌کند. ما اکنون به مرحله‌ای رسدیه‌ایم که احساس می‌کنیم نقشه‌ای که در منطقه قفقاز درحال اجراست با هدف بستن مسیر تاریخی و قدیمی بین ایران و ارمنستان می‌باشد. ما اعلام کردیم که هرگز اجازه نمی‌دهیم این مسیر تاریخی و مواصلاتی بین ایران و این منطقه از قفقاز محدود یا بسته شده یا تحت تاثیر پروژه‌های دیگر قرار بگیرد. این موضوع با چیزی که بین عراق و سوریه است تطابق دارد (مرزهای آنها بسته نمی‌شود).
وزیر خارجه کشورمان گفت: طبق گزارش‌هایی که تا کنون از این منطقه به دست ما رسیده، هیچ نشانه‌ای که وجود عملیات‌های جابجایی با هدف بستن مرزهای البوکمال توسط نیروهای بیگانه را تایید کند، وجود ندارد؛ اما آنها نیتی در این زمینه دارند و قبلا هم اقدام به چنین کاری کرده‌اند. بنابراین ما باید بدانیم که آمریکایی‌ها اگر فرصت پیدا کنند بازهم اقدام به چنین کاری می‌کنند. به همین دلیل باید منتظر تحولات باشیم و تحولاتی که در منطقه رخ خواهد داد را ببینیم. اما سوریه و عراق هرگز به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهند که مرزهای آنها را ببندد.
دفاع از مقاومت یعنی دفاع از امنیت و صلح و ثبات منطقه
وی افزود: اما درباره مسئله فلسطین و لبنان، ما علی‌رغم همه پیامدها و تبعاتی که متحمل می‌شویم، صراحتا اعلام می‌کنیم که در کنار مقاومت هستیم. بله ما سیاست‌های همسایگی را دنبال می‌کنیم و در وهله نخست نگاه به آسیا در اولویت سیاست خارجی ماست و ما با شرق و غرب در جهان برمبنای منافع ملی تعامل می‌کنیم. «نه شرق و نه غرب» پایه استقلال سیاسی ماست اما مقاومت یکی از ابعاد مهم در سیاست خارجی ما می‌باشد. امروز زمانی که از مقاومت صحبت می‌کنیم، درواقع از مقاومت در برابر طمع‌ورزی‌ها و تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی و مقاومت در برابر نقشه‌های گروه‌های تروریستی در منطقه حرف می‌زنیم. دفاع از مقاومت یعنی دفاع از امنیت و ثبات و صلح.
سروصداهای مقامات صهیونیست ناشی از ترس و نگرانی آنهاست
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: در این سفر (سفر به لبنان) ما توانستیم نشست سه‌جانبه‌ای با رهبران مقاومت و نیز سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله داشته باشیم که برای من بسیار مهم و جالب بود و از رهبران مقاومت فلسطین و سید حسن نصرالله شنیدم و دیدم که آنها در بهترین حالت از نظر روحی و قدرت پاسخ (به دشمن صهیونیستی) قرار دارند. بنابراین سروصداهایی که مقامات رژیم جعلی صهیونیستی به راه انداخته‌اند، ناشی از ترس و نگرانی و ضعف صهیونیست‌هاست و من می‌خواهم این را به ملت‌های منطقه بگویم که شما در صحنه لیبی دیدید که مردم این کشور چگونه به دیدار یکی از مقاومت لیبی با مقام رژیم صهیونیستی واکنش نشان دادند و این حقیقتِ مقاومت ضد صهیونیست‌ها در منطقه است.
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌تواند جزئیاتی درباره پیشنهاد سلطان عمان در مسئله مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای ارائه دهد، گفت: سلطان عمان برخی ایده‌ها را درباره چگونگی جمع کردن همه طرف‌ها جهت بازگشت به تعهداتشان در توافق هسته‌ای مطرح کرد. ما به ایده‌های سلطان عمان در نشست‌های دیپلماتیک اهمیت می‌دهیم و اگر توانستیم به نقطه‌ای برسیم که نتیجه‌ای از آن حاصل شود، به اطلاع شما خواهیم رساند.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه