روزنامه کائنات
3

اقتصاد

۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۶ آذر - شماره 4266

وزیر صمت:

دولت مشتاق واردات هرچه زودتر خودرو است

   وزیر صمت با بیان اینکه خودروسازان دارایی‌های بسیار گسترده‌ای دارند، گفت: با هماهنگی‌های انجام شده مجوز یکی از واگذاری‌های مربوط به خودروسازان صادر شده که به زودی در مزایده گذاشته خواهد شد.
سید رضا فاطمی امین اظهار کرد: در نخستین مرحله خصوصی سازی شرکت‌های خودروسازی، ارزیابی و قیمت گذاری آن‌ها بود زیرا دارایی‌های بسیار گسترده‌ای داشتند و نزدیک به شش ماه به طول انجامید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این مدت ۱۷۰۰ ابلاغ کارشناسی توسط کارشناسان رسمی دادگستری صادر شد تا قیمت گذاری انجام و نهایی شود.
فاطمی امین اضافه کرد: مذاکراتی با سازمان خصوصی سازی داشتیم زیرا هر واگذاری باید با مجوز وزارت اقتصاد در زیر مجموعه سازمان خصوصی سازی انجام شود.
وی ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام شده مجوز یکی از واگذاری‌ها صادر شده که به زودی در مزایده گذاشته خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به زمان اجرای دقیق این واگذاری گفت: یک برنامه زمان بندی خاص برای این موضوع در نظر گرفته شده که سازمان خصوصی سازی با اولین واگذاری موافقت کرده و شرایط آن فراهم شده است تا انجام موارد بعدی، ولی اینکه تا چه فاصله زمانی انجام شود به بازار بستگی دارد یعنی پس از برداشتن گام اول واگذاری، بازخورد گرفته و گام‌های بعدی را برای خصوصی سازی خودروسازان برمی داریم.
* جزئیات واردات از سوی فوتبالیستها
سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مشتاق واردات هرچه زودتر خودرو هستیم و برآورد این است که این کار به زودی انجام شود.
سید رضا فاطمی امین درباره اقدامات انجام گرفته برای واردات خودرو، اظهار کرد: با توجه به اینکه واردات خودرو طی ۴ سال گذشته انجام نشده، مردم برای تحقق آن به نوعی لحظه شماری می‌کنند اما روالی که در حال حاضر پیش می‌رود، طبیعی است؛ یکی از نخستین اقداماتی که هر واردکننده باید انجام دهد، انعقاد قرارداد با طرف‌های تجاری خود در خارج از کشور است که بیش از ۴۰۰ تقاضا برای واردات خودرو واصل شد و از میان آن‌ها ۲۷ تقاضا شرایط حداقلی داشتند و ۱۰ تا ۱۲ متقاضی در مسیر انعقاد قرارداد هستند؛ برآورد ما این است که این کار به زودی انجام می‌شود.
وزیر صمت افزود: در شرایط فعلی ما به عنوان دولت مشتاق واردات هرچه زودتر خودرو هستیم؛ در دولت یعنی میان سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط زیست، گمرک و وزارت صمت هماهنگی برای واردات خودرو وجود دارد و واردکنندگان باید اقدامات لازم را انجام دهند.
فاطمی امین در پاسخ به این پرسش که برای متقاضی واردات خودرو مهلت زمانی در نظر گرفته نشده، توضیح داد: خیر؛ از زمان ثبت سفارش ۶ ماه فرصت دارند که اقدامات لازم را انجام دهند، نکته مهم این است که از سوی ما مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد یا در صورت وجود نیز پس از اعلام آن به ما، آن را سریع برطرف می‌کنیم.
وی همچنین درباره اهدای حواله واردات یک خودروی خارجی به بازیکنان تیم ملی فوتبال، تصریح کرد: این موضوع بحث دیگری است، این واردات ثبت سفارش و قرارداد با شرکت تولیدکننده ندارند در واقع این موضوع مورد خاص بوده و بسیار متفاوت است بنابراین دو مسیر مستقل از هم هستند؛ در موضوع واردات خودرو واردکننده به دنبال واردات تعداد زیادی خودرو به طور مثال ۵ هزار دستگاه خودرو است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره بدقولی خودروسازان در تحویل خودروهای فروش رفته در طرح‌های پیش‌فروش و فروش فوری، گفت: نسبت به مدت مشابه در سال قبل، بدقولی خودروسازان و تأخیر آن‌ها حدود ۲۰ درصد کاهش یافته که البته این میزان نیز زیاد است و باید برای رفع آن متمرکز شد.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه