روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ چهارشنبه ۲ آذر - شماره 4256

پیامدهای قطع ارتباط اروپا با ایران

پارلمانی که چشم ندارد

  اروپا بار دیگر تصمیماتی گرفت که نشان می دهد هیچ نشانی از تعقل و نگاه واقع بینانه در آنها نیست. رئیس پارلمان اروپا گفت که تا اطلاع ثانوی ارتباطات و گفتگوهای مستقیم میان این نهاد اروپایی و جمهوری اسلامی ایران قطع می‌شود.مقامات ایرانی در پاسخ به اقدامات کشورهای غربی علیه ایران به بهانه‌های حقوق بشری اعلام کرده‌اند که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست و استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر نمی‌تواند به ارتقا و پیشبرد ارزش‌های این موضوع در جامعه جهانی کمک کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اقدام پارلمان اروپا مبنی بر قطع ارتباطات میان این نهاد اروپایی و ایران، گفت: این اقدام را فرار رو به جلو می‌دانیم و اثربخش نیست.
ابوالفضل عمویی ، با اشاره به اقدام پارلمان اروپا مبنی بر قطع ارتباطات و گفتگوهای مستقیم میان این نهاد اروپایی و ایران، اظهار داشت: ما موضع گیری رئیس پارلمان اروپا در ممانعت از تماس مستقیم این پارلمان با مجلس شورای اسلامی را فرار به جلو می‌دانیم.
وی متذکر شد: در دو سال گذشته، ارتباط و تماس مستقیمی بین مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپا وجود نداشته است. هرچند آن‌ها در سال گذشته درخواست بازدید از ایران را داشتند، اما به دلیل مواضعی که در قطعنامه‌های خود گرفتند که جنبه مداخله گرایانه و مبتنی بر اخبار دروغ بود، این موضوع در ایران مورد پذیرش قرار نگرفت و به همین دلیل، ارتباط مستقیمی بین ایران و پارلمان اروپا وجود نداشت.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در واقع، اقدامات مخرب طرف اروپایی بود که روابط دو مجلس را به مرحله‌ای رسانده است که ما هم با توجه به قطعنامه‌های اخیر این پارلمان، تمایلی به داشتن تماس مستقیم با این نهاد اروپایی نداریم.
قطعنامه‌های پارلمان اروپایی الزام قانونی ندارد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته کارشناسان می‌دانند قطعنامه‌های پارلمان اروپایی الزام قانونی ندارد و این نهاد چندان در تعیین سیاست خارجی کشورهای اروپایی اثربخش نیست.
عمویی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی با پارلمان‌های مختلف دنیا، ارتباط مستقیم دارد و هم تعاملات مکاتباتی صورت می‌گیرد و هم هیئت‌هایی اعزام می‌شود و ما میزبان هیئت‌هایی از مجالس دنیا هستیم.
وی گفت: با این حال، مواضعی که تحت تأثیر گروه‌های معاند در پارلمان اروپا گرفته می‌شود علی رغم اینکه از نظر حقوقی اثربخش نیست، مورد انتقاد مجلس شورای اسلامی است و از جهتی باید گفت اقدام رئیس مجلس اروپا و موضع گیری وی نواختن بر طبل توخالی است.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه