روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ چهارشنبه ۲ آذر - شماره 4256

 نقشه راه توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران و مینسک تدوین می شود

دیدار ضد تحریم

معاون اول رئيس جمهوري اسلامي ايران و نخست وزير جمهوري بلاروس در مصاحبه مطبوعاتي مشترك بر لزوم گسترش روابط تهران- مينسك و ارتقاء سطح مناسبات تجاري فيمابين تأكيد كردند.
محمد مخبر در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترك با اشاره به مذاكرات دو هيأت گفت: در اين ديدارها تمامي زمينه هاي همكاري ميان دو كشور بررسي شد تا بستر توافقات رؤساي جمهور دو كشور در سفر رئيس جمهور بلاروس به تهران فراهم شود.
معاون اول رئيس جمهور افزود: ايران و بلاروس نيازهايي دارند كه با همكاري مشترك مي توانند اين نيازها را به شكل متقابل براي يكديگر مرتفع كنند كه البته تحقق اين امر نيازمند فراهم شدن بسترهاي لازم براي توسعه همكاري هاي مشترك است.
مخبر همكاري هاي بانكي و مالي را پيش زمينه و لازمه همه توافقات اقتصادي و تجاري دانست و اظهار داشت: تفاهمات خوبي ميان دو كشور براي توسعه همكاري هاي بانكي صورت گرفته كه لازم است اين تفاهمات هر چه زودتر نهايي و زمينه استفاده از ارزهاي ملي دو كشور در مراودات تجاري مهيا شود.
معاون اول رئيس جمهور فعال كردن بخش خصوصي دو كشور را از تصميمات جدي ايران و بلاروس عنوان كرد و افزود: قرار است بخش خصوصي دو كشور همكاري هاي خود را بيش از پيش گسترش دهند كه اتاق بازرگاني ايران و بلاروس در اين زمينه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
مخبر گفت: با توجه به اينكه بلاروس نيز توسط جهان سلطه تحت تحريم قرار گرفته است جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تجربيات خود را براي مديريت كشور در دوران تحريم در اختيار بلاروس قرار دهد.
معاون اول رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه عزم دو كشور بر ارتقا روابط فيمابين است، گفت: روابط سياسي ايران و بلاروس در سطح خوب و قابل قبولي است اما مناسبات اقتصادي تناسبي با روابط سياسي ندارد كه توافقات لازم ميان دو كشور براي ارتقاء مناسبات تجاري انجام شده است.
نخست وزير بلاروس نيز در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترك گفت: در ديدارها و ملاقات هاي امروز راهكارهاي حل و فصل موانع و پيشبرد همكاري هاي اقتصادي اتخاذ شده است تا بتوانيم حجم مبادلات تجاري و سطح روابط اقتصادي دو كشور را به ميزان قابل توجهي ارتقا دهيم.
رومن گلاوچنکو با اشاره به تدوين پيش نويس نقشه راه همكاري هاي اقتصادي دو كشور تصريح كرد: اين نقشه راه براي اجرا طي سالهاي ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ تدوين شده كه سندي جامع است كه در تمامي بخش ها راهكارهاي توسعه همكاري هاي اقتصادي را مشخص كرده است.
وي افزود: همه كشورهايي كه عليه آنها فشارها و تحريم هاي غيرقانوني و ظالمانه اعمال شده است مي توانند با تشريك مساعي به تبادل تجاري بپردازند و از اين طريق از شرايط تحريم خارج شوند.
وي با تاكيد بر اينكه جمهوري بلاروس آماده است همكاري هاي خود را با جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه ها ارتقاء دهد گفت: در اين سفر پنجره اي پيش روي مناسبات دو كشور گشوده شده تا بتوانيم اقتصاد دو كشور را تقويت و ملت هاي خود را به سوي رفاه بيشتر هدايت كنيم.
شایان ذکر است مراسم استقبال رسمی دکتر محمد مخبر از نخست وزیر بلاروس ظهر سه‌شنبه در مجموعه سعدآباد تهران برگزار شد، پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور، دکتر مخبر و گلاوچنکو از یگان احترام سان دیدند و اعضای دو هیات را به یکدیگر معرفی کردند.
گفتنی است رومن گلاوچنکو نخست وزیر بلاروس که به منظور توسعه مناسبات فیمابین در رأس هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرده است، عصر دیروز به همراه مخبر دیداری مشترک با فعالان اقتصادی دو کشور داشت.
همچنین دولت بلاروس دربیانیه ای از ادامه سفر نخست وزیر این کشور به سوریه و روسیه خبر داد.
در بیانیه صادره از سوی دولت بلاروس در این خصوص آمده است: نخست وزیر بلاروس قرار است به سوریه سفر کند و پس از آن برای یک سفر کاری وارد «کراسنودار» (Krasnodar) واقع در روسیه می شود.
بیانیه صادره از سوی دولت بلاروس ادامه می دهد: نخست وزیر سفرهای رسمی به ایران و سوریه خواهد داشت. این برنامه مذاکرات با سران کشورها، شرکت در یک مجمع تجاری بلاروسی- ایرانی و بازدید از تعدادی از شرکت ها را پیش بینی می کند.
این بیانیه در ادامه اضافه می کند: به ویژه «رومن گلاوچنکو» قرار است با بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفتگو کند. نخست وزیر بلاروس همچنین در ۲۴ نوامبر (پنحشنبه هفته جاری، سوم آذر ماه) یک سفر کاری به سوچی خواهد داشت و در آنجا با فرماندار منطقه «کراسنودار» دیدار خواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه