روزنامه کائنات
8

صفحه آخر

۱۴۰۱ شنبه ۹ مهر - شماره 4218

پیام وزیر ارشاد به اجلاس یونسکو؛

خواهان صلح و آرامش هستیم

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان به اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که در کشور مکزیک برگزار می‌شود، پیامی صادر کرد و این پیام توسط سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو قرائت شد.
به گزارش کائنات به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیام محمدمهدی اسماعیلی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- شامگاه پنجشنبه توسط احمد پاکتچی در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو یونسکو قرائت شد.
 او در پیام خود با اشاره به تحولات اجتماعی و فناورانه در جهان، نوشت: این موضوع به صورت حیرت‌آوری موجب سرگشتگی تصمیم‌سازی‌ها به‌خصوص در حوزه‌های گوناگون فرهنگی شده، به‌طوری که تصمیم‌گیری‌های جدید همواره با چالش‌های غیرقابل انتظار روبه‌رو بوده و بحران‌های جدی و جدیدی در مقابل ملت‌ها و حکومت‌ها قرار داده است. به جای‌آن‌که علم و فناوری و اطلاعات در خدمت رستگاری انسان و اعتلای معنوی او باشد، در بیشتر موارد در خدمت افرادی قرار گرفته که جز به آیین منفعت نمی‌اندیشیند. در دو دهه اخیر، علاوه بر پیشرفت‌های بزرگی که در حوزه‌های علم و فناوری نصیب بشر شده است، انسان بیش از همیشه طعم تلخی و تبعیض را چشیده است.
 او در ادامه با تشکر از اُدره ازوله، دبیرکل یونسکو و کشور میزبان این کنفرانس یعنی مکزیک، گفت: امیدوارم با بهره‌مندی از فرهنگ غنی ملت‌ها، تصمیم‌های منصفانه‌ای که بر ستون‌های عدالت و صلح پایدار استوارند، اتخاذ شود. سال گذشته، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شش شکاف بزرگ در تصمیم‌سازی برای برون رفت از وضعیت بغض‌آلود جهان کنونی مطرح کرد، که نخستین آن برطرف کردن شکاف صلح در سطح جهان است. برای احیای اعتماد و امیدبخشی، به همکاری‌ و درک متقابل نیازمندیم، فرهنگ‌ها با ظرفیت‌های متنوع‌شان بهترین نقش را ایفا کنند.
 اسماعیلی با بیان این‌که برای برون رفت از وضعیت کنونی در جهان، جامعه انسانی را باید به مرحله تعاون مشترک ارتقا داد گفت: با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و ظرایف فرهنگی و هنری ملت‌ها در پیشبرد انسجام و اقتدار صلح موفق خواهیم شد. مردم جهان از تبعیض، جنگ، خشونت و افراط به ستوه آمدند و این فرصتی بی‌نظیر است که همگان از میراث معنوی ملت‌ها بهره مند شوند. بر این باورم با ترکیبی هوشمندانه از امید، معنویت و عدالت، میتوان چالش‌های کنونی را مدیریت کرد، زیاده‌خواهان با جنگ‌افروزی و از بین بردن میراث فرهنگی که متعلق به بشریت است، می‌خواهند جامعه انسانی  آینده را از هویت اصیل‌شان مبرا کنند و امیدها را بخشکانند تا تحقق عدالت و آزادی از میان برود و از انسان به عنوان ابزاری در جهت بهره‌مندی از منافع مادی شان استفاده کنند. روند کنونی و پیامدهای آن در جهان چنین رژیم‌ها و قدرت‌هایی را به ما نشان می‌دهد.
 وزیر ارشاد با اشاره‌این‌که یونسکو  سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ به عنوان دهه جهانی تقارب فرهنگ ها معرفی و نامگذاری کرده است، ادامه داد: در آخرین سال این دهه قرار داریم. به نام جمهوری اسلامی ایران به عنوان گام اول پیشنهاد می‌کنم با الگویی برای صلح و توسعه پایدار، طرح راهبردی با عنوان «خواهرخواندگی شهرهای مرزی کشورها با شهرهای مرزی کشورهای همسایه» به منظور هم‌افزایی و توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی در دستور کار یونسکو قرار گیرد تا خطوطی سبز و مولد بر روی مرزها نمایان شود.
 او افزود: بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی و احترام متقابل اقوام برای حفظ ارزش‌ها و میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس ما را در توسعه و کرامت و پویایی ملت‌ها یاری خواهد کرد. امیدوارم سال آینده به عنوان «شهرهای خواهرخوانده مرزی» با رویکرد توجه به بن مایه‌های اصیل فرهنگی نسبت به تحقق عدالت و توسعه پایدار اقدامات موثری صورت پذیرد. با این امید که نخستین گام‌های ضروری برای رهیافت های تقویت صلح و توسعه پایدار که همان استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند فرهنگ و هنر ملت‌هاست برداشته شود. ملت‌های آزاده با استفاده از این الگوی عملی آسان، با همسایگانشان به گفت‌وگوی صمیمانه بنشینند و ضمن احترام متقابل با رویکرد حل معضلات پدید آمده در جهان جدید، همدیگر را یاری کنند. بر این باورم که در سایه صلح، خلاقیت‌ها و ابتکارات در ملت‌ها سرعت بیشتری پیدا می‌کند و آرامش به ملت‌ها باز می‌گردد.
اسماعیلی در بخش دیگری از پیام خود به موضوع حفظ و اعتلای معنویت و پاسداشت حریم خانواده در برابر تهدیدهای فضای مجازی پرداخته و نوشته است: با توجه به دسترسی منابع هویتی متنوع در فضای مجازی با پدیده‌ای مواجه هستیم که هویت‌های جوامع را با چالش‌های جدی مواجه کرده است. افزایش دسترسی کودکان و نوجوانان به محصولات دیجیتالی، از بازی‌های رایانه‌ای تا حضور در شبکه‌های اجتماعی، گرچه ظرفیت‌های آموزشی و یادگیری را در اختیار آنان قرار داده است، اما کم رنگ شدن روابط خانوادگی و نیز رها شدن کودکان و نوجوانان در اقیانوسی از اطلاعات و داده‌های ناهمسان با آنان را نمی‌توان نادیده گرفت. به‌طوری‌که آسیب‌پذیری‌های روحی و روانی آنان را بشدت افزایش داده است.
 او افزود: جمهوری اسلامی ایران به اقتضای مبانی اعتقادی و بن‌مایه‌های تمدن دیرپای خود، خواستار جهانی سرشار از صلح و آرامش بر اساس کرامت انسانی است و بر مبنای اصول انقلاب اسلامی، سیاست موزون گسترش روابط دیگر کشورها را بر پایه احترام عملی به استقلال و برابری حقوق بین کشورها ادامه خواهد داد. وظیفه خود می‌دانم که از تلاش‌های دور و نزدیکی که در همه‌جا با این نگاه به انجام می‌رسد صمیمانه تشکر کنم. اگرچه تهدیدهای پیش روی جهان ما زیاد است، با این وجود امیدها و فرصت‌های تغییر آن‌ها نیز فراوان است و با گفت‌وگو و همفکری و با استفاده از منابع و ذخایر معنوی و مادی راه‌حل‌های مناسب را خواهیم یافت. اگر چهره‌ی جهان ما، ناامنی و فقر و جنگ است، چهره‌ی بنیادین آن میل و تلاش در راه صلح و توسعه و امنیت پایدار است. با اتکا بر اندیشه‌ها می‌توانیم جهان را بسازیم و آینده روشنی را ببینیم ان شاءالله.»
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) که به‌طور خلاصه یونسکو نامیده می‌شود، یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که درسال ۱۹۴۵ تشکیل شد. هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است و این روزها جدیدترین اجلاسیه آن با حضور وزرای فرهنگ برخی کشورهای عضو در کشور مکزیک برگزار می‌شود.

با صدای سالار عقیلی
سریال جدید «آتش سرد» از امروز روی آنتن است
 «آتش سرد» به تهیه کنندگی علی مهام از شنبه ـ ۹ مهرماه ـ بر روی آنتن شبکه دو سیما می رود.
به گزارش روابط عمومی سریال، «آتش سرد» به نویسندگی محسن سرتیپی و نازنین فرخلو، کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام از شنبه ۹ مهرماه ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می شود.
سالار عقیلی به عنوان خواننده تیتراژ این سریال معرفی شده و ترانه «آتش سرد» با شعری از محمدمهدی سیار و موسیقی دانیال سالاری  و علی وانیار ساخته شده است.
سریال «آتش سرد» که در ۳۰ قسمت ۴۵ دقیقه ای ساخته شده، یک ملودرام اجتماعی است که در خلاصه داستان آن آمده است: فرید پدر و مادرش را در یک حادثه از دست داده و وارث نیمه از کارخانه های بزرگ است. محسن تاجیک شوهر عمه فرید که قیم قانونی او نیز است متوجه دستکاری در حساب‌های کارخانه می‌شود و ...
بازیگرانی همچون پرویز فلاحی پور، عبدالرضا اکبری، فریبا متخصص، شیوا خسرومهر، مهسا کرامتی، جعفر دهقان، مهدی سلوکی، بهزاد خداویسی، پویا امینی، یلدا قشقایی، مریم موسویان، مرتضی ضرابی ، سارا احمدیان، پرهام امینی، سودابه علیپور، کامران ملکی، حسین حاجیعلی، رومسیاطاهری، امیرعلی موسوی، حمید عرب سرخی، ستاره حیدر آبادی، آرش احمدی، رومینا حاجی حسنی، علی دهقانی، میلاد شوریده، حمید شکوهی فر، عاطفه شاکری، نسیم سروش ، سمیرا چراغی، فریبا قدرتی، طه رهنما، حسین رهنما و شاهد احمدلو در این سریال نقش آفرینی دارند.
عوامل این سریال عبارتند از تهیه کننده: علی مهام، کارگردان: رضا ابوفاضلی، نویسندگان: محسن سرتیپی و نازنین فرخلو، بازنویسی فیلمنامه: نادر برهانی مرند و مهدی میرباقری، مدیر تصویربرداری: علیرضا تقوی، مدیر صدابرداری: روح الله جعفر بیگلو، طراح صحنه و لباس: مرتضی احمدخانی، طراح چهره پردازی: مهری شیرازی، تدوین: فرامرز هوتهم، صداگذار: محمدعلی درگاهی، مدیر تولید: حمید برزو، موسیقی تیتراژ : علی وانیار، موسبقی متن: دانیال سالاری و علی وانیار، منشی صحنه: لیدا صادقی، مدیر تدارکات: محمدحسن کاظمی، مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: داود بابایی، دستیار دوم کارگردان: میلاد ایمانی، اصلاح رنگ: محراب مشهد بان، تیتراژ: محمدعلی پورسرکشه ، مدیر مالی: مهدی مختاری حصار، پزشک پروژه:‌ بهاره برزو، عکاس و تصویربردار پشت صحنه: تقی زنجانی، مدیر روابط عمومی: سپیده حیدرآبادی.
«آتش سرد» محصول گروه فیلم و سریال شبکه دو سیماست که از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن می‌رود. بازپخش این سریال ۳۰ دقیقه بامداد، ۹:۳۰ و ۱۶:۱۵ روز بعد خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه