روزنامه کائنات
1

صفحه اول

۱۴۰۱ دوشنبه ۴ مهر - شماره 4216

جزئیات خدمت رسانی به زائران در ایام شهادت امام رضا (ع)

سفرنامه زائران پیاده

 هر ساله با فرا رسیدن دهه پایانی ماه صفر و ایام شهادت حضرت امام رضا(ع) زائران زیادی با پای پیاده از نقاط مختلف کشور راهی مشهد مقدس و زیارت امام هشتم می شوند.
فرماندار مشهد گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ حضور میلیونی زائران در ایام پایانی صفر از ماه‌های گذشته اقداماتی برای خدمت‌رسانی از جمله ایجاد قرارگاه خدمت به زائران انجام شد.
محسن داوری با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که موج زائران بارگاه رضوی بیشتر از سال‌های گذشته باشد، اظهار کرد: در همین راستا از ماه‌های گذشته برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد قرارگاه خدمت به زائران اشاره کرد که کارگروه‌های مربوط به خدمت‌رسانی به زائران در این قرارگاه به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند.
وی افزود: سه دغدغه جدی در حوزه زیارت وجود داشت که یکی از آن‌ها اسکان زائران بود. با توجه به اینکه باید زمینه برای اقامت و زیارت مناسب زائران فراهم می‌شد اقامتگاه‌ها در مشهد نسبت به سال‌های گذشته دو برابر افزایش پیدا کرد.
فرماندار مشهد با اشاره به اینکه ۵۲ درصد از اقامتگاه‌های کل کشور در مشهد قرار دارد، ادامه داد: این تعداد بازهم برای اسکان زائران کافی نیست، به همین دلیل اقامتگاه‌های اضطراری تقویت شد. در ادامه نیز تمام مدارس مشهد برای خدمت‌رسانی به زائران تجهیز شده‌اند. مساجد، حسینیه‌ها، تکایا در اختیار زائران قرار گرفته است، همچنین تمامی اماکن اداری و سالن‌های ورزشی تجهیز شده تا بتوان از آن‌ها برای اقامت و اسکان زائران استفاده کرد. در این حوزه هلال‌احمر نیز اعلام آمادگی کرده است.
وی با بیان اینکه در اطراف حرم موکب‌هایی برای خواب زائران تدارک دیده شده‌اند، ابراز کرد: پویش هم محله امام رضا (ع) به منظور مشارکت مردم مشهد در حوزه اسکان زائران راه اندازی شد.
داوری در خصوص چالش‌های پیش‌روی زائران در ایام پایانی صفر در مشهد اظهار کرد: یکی از نگرانی‌ها در این ایام تهیه ارزاق بود که سه کارگروه برای تأمین ارزاق، توزیع و نظارت بر واحدهای صنفی برای این موارد در نظر گرفته شد. همچنین ۵۰۰ واحد صنفی اطراف حرم شناسایی شد، با هرکدام از آنها قراداد امضا کردیم و مکلف شدند تا اقلام تأمین شده را با قیمت مصوب در اختیار مردم و زائران قرار دهند. اطلاعات این واحدهای صنفی در نرم‌افزار نشان برای شناسایی راحت تر مردم قرار گرفته است. وی اضافه کرد: چهار قرارگاه نظارتی در چهار طرف حرم ایجاد شده است که کمیته‌های نظارتی در این مقرها حضور دارند و ۵۰۰ اکیپ به صورت شبانه روزی بر بازار و اصناف مختلف نظارت دارند. تخلف‌ها پس از اعلام بلافاصله بررسی خواهد شد. فرماندار مشهد، تأمین نان زائران و مردم در ایام پایانی ماه صفر را نیز یکی از چالش‌ها دانست و اظهار کرد: برای رفع مشکل نان زائران و مردم ۸۰۰ واحد از نانوایی‌های سطح شهر تجهیز شدند تا از ۵ صبح تا ۱۱ شب پخت داشته باشند. آرد نانوایی‌ها تأمین شده و این صنف موظف شدند تا مدت زمان پخت را افزایش دهند. نانوایی‌ها در این ایام تعطیل نیستند و خدمت‌رسانی ادامه خواهد داشت. در اطراف حرم نیز نانوایی‌های سیار فعال شدند که به توزیع نان اقدام می‌کنند. وی ادامه داد: برای تأمین نان هیأت‌های مذهبی که در شهر مستقر شده‌اند قرارگاهی ایجاد شده است که برای هیأت‌ها حواله‌ای صادر می‌کنند تا نان مورد نیاز آن‌ها به راحتی تأمین شود.
داوری خاطرنشان کرد: از دیگر مسائل باید به ایاب و ذهاب درون شهری و برون‌شهری اشاره کرد که تمام ناوگان خدمات شهری حمل‌ونقل در حالت آماده باش برای خدمت‌رسانی مطلوب هستند. با توجه به اینکه در ایام تعطیلی محدودیت ترافیکی وجود خواهد داشت، خدمت‌رسانی بیشتر از طریق ناوگان عمومی خواهد بود؛ البته با توجه به اینکه محدودیت‌ها در اطراف حرم ناوگان حمل‌ونقل عمومی را نیز شامل می‌شود در مسیرهای منتهی به حرم برای افراد ناتوان و کم‌توان یگان‌های ویلچرران تدارک دیده شده است.
وی یادآور شد: برای بازگشت زائران نیز سامانه‌ای ایجاد شده است و افرادی که موفق به تهیه بلیت برای بازگشت نشده‌اند، می‌توانند با ثبت نام خود در این سامانه در لیست انتظار تهیه بلیت بماند تا بر اساس لیست نیاز بلیت برای آن‌ها تهیه شود.
داوری تصریح کرد: همچنین برای پذیرایی از زائران موکب‌هایی برای خدمت‌رسانی شبانه‌روزی به زائران در خیابان امام رضا (ع) تا چهارراه دانش ایجاد شده است. قرارگاه نیز به صورت شبانه‌روزی با شماره ۳۷۰۴۵ در اختیار مردم و زائران است. این شماره در پنج حوزه از جمله اسکان، نظارت بر بازار، سلامت، خدمات شهری و … پاسخگو خواهد بود.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه