روزنامه کائنات
4

جامعه

۱۴۰۱ دوشنبه ۳۰ خرداد - شماره 4152

تلاش جدی برای محیطزیست

 فرشید هدایتی- فعالیت‌های محیط زیستی دولت سیزدهم با دوکلید واژه میانکاله و عدم انتقال آب خزر به سمنان پر رنگ شد. امروزه مشکلات محیط زیستی رو به رشد بوده و فعالان محیط‌زیست ایده‌های بدیعی برای حفظ اکوسیستم ارائه می‌کنند. با این که تلاش‌های شماری در جهت حفظ زمین از فاجعه زیست‌محیطی صورت گرفته است، اما تهدید اکوسیستم از جهات مختلف همچنان ادامه داشته و ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن آن شود. شاید فکر کنیم وظیفه فعالان محیط‌ زیست است که اکوسیستم را حفظ کنند، اما نمی‌توانیم به این بهانه از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم. این وظیفه همه ما است که جلوی تخریب زمین و طبیعت آن را بگیریم. ما که ساکنین کره زمین هستیم، لازم است که اقدامات فوری برای کاهش تمام احتمالات از دست رفتن این خانه زیبا و چیزهایی که در آن قرار دارد را انجام دهیم. اگر همه دست به دست هم بدهیم می‌توانیم تغییر اساسی ایجاد کنیم و شاید ظرف چند سال آینده ببینیم میزان ویرانی محیط‌زیست کاهش یافته است.
ما انسان‌ها به عنوان یکی از هزاران گونه‌های زیستی که روی زمین زندگی می‌کنیم در طول سال‌های گذشته مهمان خوبی برای این سیاره نبوده‌ایم. این روزها که با مشکلات فراوان محیط زیستی، مخصوصا مشکل آب و خشکسالی، روبه‌رو هستیم باید بیشتر به محیط زیست و حفظ کره‌ی زمین برای فرزندان و نسل‌های آینده فکر کنیم. همه‌ی ما باید عادت‌های زندگی‌مان را تغییر دهیم تا گام‌های مؤثری در راه حفظ محیط زیست انجام شود. حفاظت محیط زیست به هرگونه عملیاتی که برای نگهداری محیط زیست یا جلوگیری از تخریب آن صورت می‌گیرد، گفته می‌شود. حفاظت از محیط زیست، عبارتست از تلاشی که به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی محافظت می‌کند. با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی، محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود. این موضوع باید به رسمیت شناخته شود و دولت‌ها باید محدودیت‌هایی علیه فعالیت‌های تخریب محیط زیست ایجاد کنند. از سال ۱۹۶۰، جنبش‌های فعال زیست‌محیطی ایجاد شده‌اند که از مسایل مختلفی در این زمینه اطلاع دارند. هیچ توافقی در مورد میزان اثر فعالیت‌های انسانی بر روی محیط زیست وجود ندارد و اقدامات حفاظتی گاهی مورد انتقاد قرار می‌گیرند. موسسات علمی اکنون دوره‌های آموزشی را پیشنهاد می‌دهند، مثل مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت محیط زیست و مهندسی محیط زیست، که تاریخچه و روش‌های حفاظت از محیط زیست را آموزش می‌دهند. حفاظت از محیط زیست احتیاج به توجه، به فعالیت‌های مختلف انسانی دارد. تولید زباله، آلودگی هوا و از بین رفتن تنوع زیستی (ناشی از معرفی گونه‌های مهاجم و گونه‌های در حال انقراض) بعضی از موارد مرتبط با حفاظت محیط زیست هستند. حفاظت از محیط زیست تحت تأثیر سه فاکتور در هم آمیخته‌است: قوانین زیست‌محیطی، اخلاق و آموزش و پرورش. هر کدام از این سه فاکتور، هم در سطح تصمیمات بین‌المللی و هم در سطح ارزش‌های رفتاری و شخصی، بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند. برای اینکه حفاظت از محیط زیست به واقعیت تبدیل شود، مهم است که جوامع، در این زمینه‌ها پیشرفت کرده و تصمیمات زیست‌محیطی را اتخاذ کنند.
به هرگونه عملیاتی که جهت حفظ و نگهداری محیط زیست یک کشور یا برای جلوگیری از تخریب آن صورت می‌گیرد حفاظت از محیط زیست می گویند. محیط زیست شامل کوه، جنگل، دریا، دریاچه و… می باشد. طبیعت بکر که دست نخورده در یک منطقه وجود دارد آرامشی را به انسان هدیه می دهد که آن را می‌توان از موهبت‌های الهی دانست.
یک منطقه بکر می تواند انرژی بسیار خوب و مثبتی را به انسان انتقال دهد و انرژی های منفی را از انسان دور کند.تمام محیط زیستی که در دنیا وجود دارد همگی جزو نعمات خداوند می باشد. یادمان باشد اگر برای تفریح در روزهای تعطیل و یا مسافرت در تعطیلات نوروز به محیط زیست یک منطقه وارد می‌شویم آن منطقه را آلوده نکنیم.آلودگی محیط زیست در جوامع امروزی یک امر بسیار مهم تلقی می گردد. وقتی زندگی های صنعتی و مدرن می شوند همچنین جمعیت جهان به سرعت رو به افزایش می رود استفاده از منابع نیز افزایش می‌یابد.به همین دلیل انسان ها به راحتی به محیط زیست خود آسیب وارد کرده و آن را به طریق مختلف آلوده می‌کنند. اگر جلوی استفاده بی‌رویه انسان از منابع را نگیریم در آینده دیگر چیزی از محیط زیست برایمان وجود نخواهد داشت.
آن چیزی که مهم و کلیدی می‌باشد این است که همه نسل ها باید از منابع و محیط زیست خود استفاده کنند ولی برای نسل‌های آینده نیز باقی بگذارند. در واقع حق استفاده از منابع به نسل‌های آینده نیز باید فراهم آورده شود.

 

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه