روزنامه کائنات
2

سیاست

۱۴۰۰ شنبه ۲۵ دي - شماره 4061

در بازدید میدانی چهاردهم چه گذشت؟

رئیسی : تحریم و تهدید مانع پیشرفت نیست

 آیت االله رییسی روز پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰ در چهاردهمین سفر استانی برای بررسی وضعیت هرمزگان به این استان سفر کرده است.۱۷ نفر از وزرا و معاونان رییس جمهور، آیت الله ابراهیم رییسی را در این سفر ۲ روزه به هرمزگان همراهی می‌کنند.
رییس جمهور پس از ورود به بندرعباس عازم منطقه سیل زده بخش توکهور و هشت بندی میناب و روستای زلزله زده گیشان غربی بخش فین شهرستان بندرعباس شد و از نزدیک با مردم این مناطق به گفت و گو پرداخت و با مسایل آنان آشنا شده و دستورهای لازم را صادر کرد.
همچنین عصر و پنجشنبه شب در جمع خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و نخبگان  وشورای اداری استان هرمزگان حضور یافت و سخنان مبسوطی ایراد کرد.
رییس جمهور در ادامه سفر خود به استان هرمزگان در بازدید از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه یکم دریایی، ضمن تقدیر و تشکر از فرماندهان و پرسنل این یگان، تصریح کرد: این نمایشگاه اثبات کرد که تحریم و تهدید مانع پیشرفت نیست. آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز جمعه در دومین روز از سفر به هرمزگان درجریان بازدید از این نمایشگاه افزود: اقدامات شما به بهترین شکل جلوه «ما می‌توانیم» است. آنچه در این نمایشگاه دیده شد نماد توانایی و اقتدار برای سپاه پاسداران و کشور است.
وی با تاکید بر اینکه حجم محدودیت و تحریم‌های نظامی و هسته ای در هیچ صنعت دیگری وجود ندارد، اظهار داشت: اما با وجود این تحریم ها بیشترین پیشرفت را در این حوزه داشته ایم.
رییس‌جمهور با اشاره به اراده قوی و توانمندی در نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تا وقتی این روحیه انقلابی و بسیجی باشد، دشمن هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. آنچه امروز به کشور قدرت داده اراده پولادین است.
آیت‌الله رییسی تصریح کرد: امروز مردم خیالشان از امنیت کشور در بخش های مختلف آسوده است زیرا هیچ حرکتی از چشم دلاوران نیروهای مسلح پوشیده نیست. وی خاطرنشان کرد: این احساس امنیت بدلیل اقتدار سپاه، ارتش و بسیج است. ارتش و سپاه در دل مردم جای دارند و ارتباط مردم با نیروهای مسلح بسیار نزدیک است. رییس‌جمهور در این بازدید از آخرین دستاوردها و توانمندی های نیروی دریایی سپاه در یک سال و نیم اخیر شامل یگان پهپادی، سامانه های موشکی، سامانه های جنگال، شناورهای راکت انداز، موشک انداز و اژدرافکن، تجهیزات زیرسطحی، ناوچه های موشک انداز، شناورهای رزمی تندرو و قایق های پرنده اطلاع یافته و از نزدیک در جریان پیشرفت های نیروی دریایی سپاه که به طورتمام به دست متخصصان داخلی انجام شده، قرار گرفت. وزرای دولت سیزدهم درشورای اداری هرمزگان چه گفتند؟ اعضای هیات دولت که به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور از صبح پنجشنبه به شهرستانهای هرمزگان سفر کرده بودند در نشست شورای اداری هرمزگان گزارش های خود سفر و بازدید های خود ارایه کردند که به‌طور اختصار می توان چنین بیان کرد. وزرا و نمایندگان رییس جمهور در جمع‌بندی خود از حوزه های زیر ساختی مانند آب وبرق ، نفت وگاز ، بهداشت ودرمان ، کشاورزی ، مناطق کمتر توسعه یافته و مسائل ومشکلات بانوان استان هرمزگان را مورد ارزیابی قرار دادند، خواستار توجه جدی تر به این استان شدند.  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در هرمزگان ضعیف است و کمبودهای زیادی وجود دارد ،گفت:واکسیناسیون علیه کرونا در استان هرمزگان، ۹۲ درصد یک دز و ۸۳ درصد دو دز انجام شده است.
 دکتر بهرام عین الهی افزود:در سنجش امسال به صورت شهرستانی سهیمه پزشکی در نظر گرفته می شود،گردشگری سلامت در استان ظرفیت بالایی دارد،استان به آمبولانس دریایی نیاز دارد که ۳۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص یافته است. وزیر نفت گفت: دو میلیارد دلار در بخش نفت و پالایشگاهی در هرمزگان سرمایه گذاری می شود و برای گاز رسانی در استان ده هزار میلیارد تومان اختصاص می یابد،مردم قشم نیز در دو بخش تکمیل پل خلیج فارس و تنش آبی دغدغه دارند. جواد اوجی افزود:یکهزار و ۴۵ میلیارد تومان در بخش مسئولیت اجتماعی از سوی شرکت های نفت و پالایش در هرمزگان اختصاص یافته است،هرمزگان قطب پالایشی کشور است و بیش از ۳۶ درصد پالایش نفت کشور در هرمزگان است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت:خرید تضمینی گوجه فرنگی در هرمزگان آغاز می شود،کارخانجات سیار صنایع تبدیلی برای حل مشکلات کشاورزان راه‌اندازی می شود،هاب صادرات محصولات کشاورزی در شرق هرمزگان راه‌اندازی می شود.
سید جواد ساداتی نژاد افزود: ظرف چهار ماه آینده ساماندهی صیادان اجرا می شود تا مشکلات صیادان حل شود،توزیع هوشمند بازرگانی در استان آغاز شده تا کالای اساسی در خانه تحویل داده شود.
وی که به عنوان نماینده ویژه رییس جمهوری به شهرستانهای حاجی آباد، میناب و رودان سفر کرده ،ادامه داد:بالای هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی شرق استان در سیل اخیر خسارت وارد شده است و نیاز به لایروبی رودخانه ها در شرق استان وجود دارد. مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور گفت:برای تکمیل پل خلیج فارس اگر ۱۰۰ میلیون یورو به شکل تهاتر نفت اختصاص یابد با توجه به تامین منابع داخلی می توان این طرح را تکمیل کرد.  سعید محمدکه روز پنجشنبه به شهرستان قشم سفر کرده بود ، افزود:مردم قشم در بخش آب مشکلات زیادی دارند که باید در بودجه سال آینده مابه التفاوت خرید آب از آب شیرین کن های بخش خصوصی در نظر گرفته شود. وی ادامه داد: حل مشکلات مالیاتی مناطق آزاد باید در نظر گرفته شود،خودروهای وارداتی توقیف شده در سازمان اموال تملیکی به مناطق آزاد اختصاص یابد زیرا ارز این خوردها از کشور خارج شده است.  وزیر نیرو که عنوان ویژه رییس جمهور در جمع مردم بشاگرد و بستک حاضر شده بود تصریح کرد: آبرسانی از سد گابریک به شهرستان بشاگرد ۴۵ درصد پیشرفت دارد وبرای انتقال آب از بندر چارک به شهرستان بستک اعتبار اختصاص می یابد. علی اکبر محرابیان افزود:متوسط بارندگی در استان ۲۰۰ میلیمتر در یک سال است اما در شهرستان میناب در چند روز ۲۷۰ میلیمتر بارندگی داشتیم، وی اضافه کرد: ظرفیت سد استقلال میناب ۲۴۰ میلیون مترمکعب است که همیشه باید حداقل ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب آب داشته باشد، اما در این سیل ۲۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب وارد این سد شده است.
وی ادامه داد: لایروبی باید مورد توجه باشد و باید در این زمینه بودجه بیشتری اختصاصی یابد،حریم رودخانه ها باید رعایت شود و جمع‌آوری آب های سطحی نیز باید از سوی شهرداری ها ساماندهی شود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور که مسائل ومشکلات مردم بشاگرد را ازنزدیک بررسی کرده گفت:شهرستان بشاگرد به صورت فوری به پنج مدرسه شبانه‌روزی نیاز دارد. امیرحسین مدنی افزود: در مناطق شرق استان با وقوع سیل روستاهایی هستند که ۱۵ روز ارتباطشان قطع می شود و در شرق استان نیاز به بالگرد وجود دارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:  در بحث اموال تملیکی در بندر شهید رجایی در این سه ماه کارهای خوبی صورت گرفته اما هنوز باید در این زمینه تلاش شود. سید احسان خاندوزی تصریح کرد:بانک هایی در استان وجود دارند که ۹۵ درصد سپرده های مردم این استان را در خارج از استان سرمایه گذاری یا تسهیلات می دهند. وی بیان داشت:شهرستان بندرلنگه رونق تجاری خود را از دست داده است که باید بندرگاه با آبخور بالا ومنطقه ویژه اقتصادی باید در بندرلنگه راه‌اندازی شود،بندرلنگه باید از صرف ترانزیت خودرو به ثروت آفرینی در این بخش حرکت کند و بخش آب در بندرلنگه نیز باید ساماندهی شود. معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه که زنان هرمزگانی از ظرفیت بالایی برخورداند، اظهار داشت:قوانین فرزندخواندگی باید در استان تسهیل شود، دورکاری زنان باید در استان در ادارات مدنظر باشد. انسیه خزعلی که در نشست با بانوان ونخبگان زن استان شرکت کرده و از جزیره هرمز بازدید کرده بود، سختگذر بودن روستاها و نبود اورژانس دریایی از مشکلات زنان در هرمزگان مورد اشاره قرار داد وافزود:برای آسیب زدایی از مشکلات زنان استان، سه میلیارد تومان اختصاص یافت.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه